4. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Jiří Vyvadil: Karta amerického veřejného mínění se obrací…

Nebojte se. Bude to jen spíše krátká glosa, protože ještě nedozrál čas na celkové zhodnocení spojené s přirozeným triumfalismem.

V každém případě po krátké epizodě oslav válečných jestřábů u nás, ale i jinde na Západě, že Ukrajinci slavně osvobodili Cherson, i když každý ví, že byl velmi spořádaně a organizovaně vyklizen Rusy nastává velice rychle vystřízlivění.

Pro nás, kteří věci posuzují pod úhlem historie, i té dávné i té bližší nemůže nastat překvapení. V klíčových vojenských střetech Rusko vždy zvítězilo a dokonce následně opanovalo politické a diplomatické řešení. Napoleon – Hitler, a následně Vídeňský kongres či jednání v Jaltě. Stejně tak konflikty v Čečensku či Gruzii a válka v Sýrii.

Rusko, ať už se jmenovalo jakkoliv, historicky vždy vítězí. A není důvodů se domnívat, že nyní tomu bude jinak.

Úspěšná  strategie generála Surovikin, vojenského vítěze v Sýrii, Čečensku a tuším, že i v Kazachstánu, který ignoruje naučené vzory pro  vedení válek a zvolil  metodu sice  zdánlivě brutální, ale ve skutečnosti  velice humánní, protože fakticky znamená  minimální lidské ztráty Ukrajinců, tj. rozvrácení strategické infrastruktury během ani ne dvou týdnů změnil charakter bojů. A vychází z logiky, že to jsou především Ukrajinci, kteří  musí změnit svou podporu válečnému kursu Zelenského, protože až z 80% válku proti Rusku podporují.

A do toho přichází fakt, o kterém jsem psal již minule, tj. politický avanturismus  Zelenského, který postupně naráží.

Když dnes zavítáte například na portál The National Interest změna rétoriky po pouhých v podstatě několika dnech je sympaticky až zarážející. Zejména politická idiocie Zelenského, který zjevně chtěl vyvolat válku mezi NATO a Ruskem tvrzením, že raketa, která dopadla na území Polska a zabila dva lidi byla ruská a nikoliv ukrajinská, ačkoliv  důkazy jsou zcela jasné, ukazuje, že vše se může změnit.

Zejména protiválečné křídlo u republikánů vedené členskou Sněmovny reprezentantů Marjorie Taylor Greene se aktivizovalo. Její výrok podle   Washington Post je jasný. “No more money to Ukraine. It’s time to end this war and demand peace.”   Už žádné peníze pro Ukrajinu. Je čas ukončit tuto válku a požadovat mír.

Asi tak, přátelé.

Jiří Vyvadil

 

Sdílet: