26. 9. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Vučić se obává „pekla na zemi” v Kosovu po 21. listopadu

Srbský prezident Aleksandar Vučić předpokládá, že kosovsko-albánská vláda nezruší své rozhodnutí o pokutách za srbské poznávací značky na automobilech a že po 21. listopadu dojde k prudkému vyhrocení v Kosovu a Metochii kvůli sporným opatřením Prištiny. 

Vučić připomněl, že z EU informovali o tom, že v pondělí ráno začne v Bruselu další kolo jednání mezi Bělehradem a Prištinou, kterého se chce zúčastnit. Očekává se také přítomnost takzvaného premiéra částečně uznané Kosovské republiky Albina Kurtiho. Hlavním tématem je vstup 21. listopadu v platnost rozhodnutí kosovsko-albánské vlády o vymáhání peněžní pokuty za SPZ vozidel, přidělené srbskými úřady.

„Kdyby (Kurti – pozn. red.) chtěl odložit rozhodnutí, udělal by to dříve. Myslím, že myšlenka spočívá v tom, aby měl možnost odložit údajně správného rozhodnutí. Kurti však ukázal, že si nepřeje přítomnost Srbů v Kosovu a Metochii,” řekl Vućič v nedělním vysílání TV Prva.

Podle jeho slov zahájí-li Priština násilné vykonání sporných opatření, dojde nevyhnutelně k vyhrocení situace na severu Kosova a Metochie.

„Kosovská policie nemá co pohledávat na severu Kosova a Metochie, v tomto případě to bude „peklo na zemi…Srbsko bude držet se svým lidem, Srbové budou bránit své domovy,” řekl srbský prezident a připomněl, že Bělehrad udělal všechno pro zachování míru v regionu.

V severní části Kosovské Mitrovice se 6. listopadu konal pokojný mítink místních Srbů, kteří v těchto městských čtvrtích tvoří většinu.Srbové odešli ze soudů, policie, „vlády” a „parlamentu” a také z místních mocenských orgánů částečně uznané Kosovské republiky kvůli rozhodnutí Prištiny o propuštění šéfa regionální policejní správy Sever Nenada Džuriće. Ten předtím odmítl vydávat varování za SPZ vozidel, přidělené srbskými úřady. V neděli odešli srbští příslušníci kosovské „policie” a „celnice” na hraničních přechodech Brňak a Jarine. Stejně jako 300 jejich kolegů z policie na severu kraje opustili svá pracoviště.

 

Sdílet: