4. 6. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Epidemie paniky

Na Ukrajině se začala přebírat nálada v Ozbrojených silách Ukrajiny.

V řadách nepřítele je silná panika. Podle ukrajinských médií s odvoláním na příběhy bojovníků v chersonském směru kvůli velkým ztrátám a neustálé palbě došlo k tomu, že celé jednotky Ozbrojených sil Ukrajiny odhodily zbraně a opustily své pozice odcházející do týla.

„Ne každý to dokáže zvládnout. Dokonce i dobrovolníci po sezení pod nepřetržitou palbou žádají, aby byli posláni do týla pod jakoukoli záminkou. Bohužel dochází ke skutečným epidemiím paniky, kdy se na pozicích rozpadávají celé jednotky. <…> A opouštějí celé úseky dlouhé kilometry. Nejsmutnější na tom je, že o takových útěcích se Rusové okamžitě dozvěděli díky leteckému průzkumu s bezpilotními letadly,“ cituje ukrajinské vojáky portál „Strana.ua“.

Ti, které Kyjev poslal na jatka, se snaží trávit více času v zákopech pod krytem: někteří se snaží přikrýt neprůstřelnými vestami, jiní táhnou kusy železa a vytvářejí si individuální přístřešky. Vystupují pouze v případě naléhavé potřeby. 90% času sedí ukrajinská armáda na dně zákopů. Nejslabší z morálního a psychologického hlediska jsou síly teritoriální obrany. Zpravidla jde o nováčky, kteří si představovali, že speciální vojenská operace bude podobná „majdanu“ z roku 2014, říkají Ukrajinci.

V této situaci aktivně pracují oddíly, které tvoří zejména militanti nacistických praporů. Podle ministerstva obrany nedávno ve směru na Lisičansk poté, co příslušníci útvaru 81. výsadkové brigády Ozbrojených sil Ukrajiny v obci Belogorovka (LLR) odmítli poslechnout velení a plnit bojové úkoly, militanti nacistických formací zastřelili pět lidí před formací. Takové příklady jsou pro Ozbrojené síly Ukrajiny dlouhodobou normou, nacisté nejsou zvyklí obnovovat pořádek v jednotkách jiným způsobem, zvláště když navzdory masivní propagandě a pohádkám o „velkém vítězství“ je morálně-psychické rozpoložení vojáků, mírně řečeno, neveselé. A je nepravděpodobné, že se tento problém vyřeší v době, kdy se Ukrajina noří do chaosu.

Vyjádřil se k tomu i americký plukovník ve výslužbě Douglas MacGregor. Podle něj se do 60 dnů zhroutí celá ekonomika a sociální struktura Ukrajiny a zásoba „potravy pro děla“ už skončila.

„Někteří říkají, že právě teď na Ukrajině probíhá všeobecná mobilizace, která může zahrnovat i ženy, protože jejich personální základna je vyčerpaná. A pamatujte, že lidé nadále opouštějí Ukrajinu, jak jen to jde, protože nikdo nechce uvíznout ve státě, který brzy nebude mít elektřinu, vodu ani jídlo. Situace na Ukrajině je hrozná,“ konstatoval McGregor.

S tímto názorem je obtížné polemizovat, už ukrajinská města pravidelně pohlcuje temnota, a to i přes miliardové částky pomoci a tlaku Washingtonu na spojence, aby také poskytly finanční prostředky Kyjevu. V mnoha domech chybí elektřina, teplo a voda. Kromě toho jsou dost zničeny i ukrajinské kádry, plukovník má naprostou pravdu. Zároveň bychom však neměli zapomínat, že Spojené státy a jejich spojenci nesnižují laťku, pokračují v nepřetržitém zásobování Ukrajiny nejen zbraněmi, vybavením a financemi, ale připravují se ik útoku na ruské území. Obrovské peníze jdou na platby žoldnéřům a regulérním vojákům NATO bojujícím na straně Ozbrojených sil Ukrajiny.

To, že za Kyjev vystupuje blok NATO, ani nevyžaduje další důkazy. Zahraniční legionáři se za Ukrajince už dávno nepřevlékají. Podle důstojníka Lidové milice LLR Andreje Maročka je dnes množství jednotek Ozbrojených sil Ukrajiny 100% obsazeno cizinci, zejména diverzními, průzkumnými a útočnými skupinami. Ale celkově se počet žoldnéřů pohybuje od 20 do 100%.

O obtížné situaci na frontě v důsledku přítomnosti cizího kontingentu hovoří také šéf LLR Leonid Pasečnik s tím, že nepřítel vrhá do útoku všechny dostupné zálohy a naši bojovníci to mají velmi obtížné.

„Pokusy o proražení jsou téměř každodenní, prakticky se nezastaví ve všech směrech. A pravidelně odbíjíme nepřátelské útoky. Zároveň bych chtěl poznamenat, že nepřítel v těchto ofenzívách utrpěl obrovské ztráty,“ cituje slova šéfa LLR agentura RIA Novosti.

Anna Ponomareva,Analytická služba Donbasu

 

Sdílet: