4. 6. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Bývalý ruský prezident: Západ „tlačí“ Kyjev k rozhovorům –

Ukrajinské vedení se však těmto pokusům brání a sleduje vlastní sobecké cíle, domnívá se Dmitrij Medveděv
Západ „tlačí“ Kyjev k rozhovorům – bývalý ruský prezident

Kolektivní Západ začíná být unaven ukrajinským prezidentem Vladimirem Zelenským a „tlačí“ Kyjev k rozhovorům s Moskvou, napsal v sobotu v příspěvku na Telegramu bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv. Dodal, že USA a NATO nechtějí riskovat novou světovou válku.

Reakce na raketový úder, který v úterý zasáhl polskou vesnici Przewodow a zabil dva civilisty, odhalila nový „symptom“ tohoto trendu, kdy i „nejzarytější rusofobové“ ve Varšavě odmítají svalit vinu za incident na Moskvu, komentoval exprezident.

V pátek Varšava označila úder za „nešťastnou náhodu“, které bylo „prakticky nemožné“ zabránit. Kyjev se opakovaně snažil svalit vinu za incident na Moskvu. Ruská armáda mezitím uvedla, že v té době neprováděla žádné odpaly v blízkosti ukrajinsko-polské hranice, zatímco analýza fotografií z místa ukázala, že projektil byl protiletadlovou raketou S-300 provozovanou ukrajinskými silami.

„Všichni jsou unaveni kyjevským režimem. Zejména z neurotického Zelenského, který neustále vybičovává napětí, fňuká, fňuká a vymáhá další a další peníze a výpalné. Chová se [jako] hysterické dítě s vývojovými problémy,“ prohlásil Medveděv.

Únava z Kyjeva a jeho akcí vede kolektivní Západ k tomu, aby „tlačil“ Ukrajinu k rozhovorům s Ruskem, pokračoval zástupce šéfa Rady bezpečnosti země.

„USA, NATO a Evropská unie nechtějí úplný rozchod s Ruskem, což by znamenalo riziko třetí světové [války]. Proto se často pokoušejí Kyjev zkrotit a přivést k rozumu, dotlačit ho k jednání,“ napsal Medveděv.

Tím, že Zelenskyj odmítá jednat s Ruskem, ve skutečnosti sleduje mnohem přízemnější a sobecké cíle, naznačil Medveděv. Dodal, že „pokud [Zelenskij] nepřijme realitu ukrajinského kolapsu, nemá smysl sedat si k [jednacímu] stolu. A pokud [to] přijme – odstraní ho jeho vlastní nacionalisté, kteří jsou provázáni s armádní špičkou“.

Komentáře bývalého prezidenta přišly v době, kdy několik předních politiků na Západě, včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, opakovaně vyzvalo k přímým rozhovorům mezi Kyjevem a Moskvou. Nedávné zprávy rovněž naznačily, že Washington soukromě tlačí na Ukrajinu, aby upustila od nekompromisního odmítání mírového procesu s Ruskem. Minulý týden předseda sboru náčelníků štábů USA generál Mark Milley naznačil, že ukrajinské vojenské vítězství může být nedosažitelné a že zima by mohla být příležitostí k zahájení rozhovorů s Moskvou.

 

Sdílet: