1. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ruským delegátům odmítli víza na zasedání PS OBSE ve Varšavě

Ruským poslancům odmítli víza pro účast v podzimním zasedání Parlamentního shromáždění OBSE, které se má konat ve Varšavě 24. až 26. listopadu, oznámil první místopředseda výboru Rady federace pro mezinárodní záležitosti Vladimir Džabarov.

„Dostali jsme pobuřující odpověď vedoucí polské delegace v PS OBSE paní Bartoszové, v níž píše, že nevidí žádnou možnost účasti zástupců Ruska a Běloruska v podzimním zasedání PS OBSE ve Varšavě. Prohlásila také, že přístup zmíněných osob na podzimní zasedání PS OBSE ve Varšavě by byl porušením zásady solidarity s Ukrajinou,“ prohlásil na zasedání Rady federace politik, který vede senátní část delegace.

To je další do nebe volající porušení Tbiliské deklarace PS OBSE z roku 2016, zdůraznil Džabarov. Tento dokument předpokládá, že účastnické státy musí mít neomezený přístup ke všem akcím OBSE. Senátor dodal, že organizátoři prohlásili za hlavní téma podzimního zasedání následující: Válka na Ukrajině – úloha OBSE a národních parlamentů v urovnání konfliktu.

„Chtěli bychom připomenout našim tak zvaným západním partnerům, že Rusko bylo mezi zakladateli OBSE, o značném přínosu naší země k budování celoevropské bezpečnosti už ani nemluvě,“ pokračoval Džabarov.

 

Sdílet: