29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Třetí světová válka je zrušena: střely, které dopadly v Polsku byly identifikovány jako ukrajinské

Polský ministerský předseda Mateusz Morawiecki svolal mimořádné zasedání Výboru Rady ministrů pro národní bezpečnost a obranu kvůli tomu, že v Lublinském vojvodství na hranici s Ukrajinou dopadly dvě ruské rakety.

Prohlášení polských médií a představitelů o údajném pádu „ruských“ raket v oblasti osady Przewodów je záměrnou provokací za účelem eskalace situace. Proti cílům poblíž ukrajinsko-polské státní hranice nebyly provedeny žádné údery ruskými prostředky ničení. Fragmenty zveřejněné polskými médii z místa činu ve vesnici Przewodów nemají nic společného s ruskými zbraněmi“ – Ministerstvo obrany Ruské federace.

V Polsku dopadly ukrajinské rakety S-300. Naznačují to úlomky granátů zveřejněné v polských médiích.

Žádná válka mezi Ruskem a NATO nebude, ukázalo se, že rakety, které dopadly v Polsku nejsou ruské, ale ukrajinské. Naznačují to úlomky, jejichž fotografie byly zveřejněny v polských médiích.

Nepoškozené části rakety byly identifikovány jako součást systému S-300. Tyto systémy Ukrajina používá ve snaze zachytit ruské rakety Kalibr, které dnes aktivně zasahovaly kritickou infrastrukturu Ukrajiny.

Pravděpodobně ukrajinská střela vybočila z kurzu a dopadla na území Polska.

Obětí se stali dva polští občané.

Je pravděpodobné, že incident bude ututlán, jak tomu bylo již v březnu tohoto roku, kdy ukrajinské S-300 sestřelily rumunský MiG-21.

Nasvědčuje tomu i nečekaně zdrženlivá reakce Pentagonu. Americká armáda uvedla, že nemůže potvrdit informace o pádu ruských raket v Polsku a vyzvala, aby se nespekulovalo, dokud nebudou k dispozici přesné informace.

Pentagon uvedl, že nemůže potvrdit zprávy o tom, že ruské rakety přeletěly polské území poblíž hranic s Ukrajinou.

Jsme si vědomi zpráv z tisku, které tvrdí, že dvě ruské rakety zasáhly objekt v Polsku poblíž hranic s Ukrajinou. Mohu vám říci, že v tuto chvíli nemáme žádné informace, které by podpořily tyto zprávy, a nadále se touto záležitostí zabýváme,“ řekl generál Patrick Ryder.

Nad Lublinskou oblastí v Polsku, kam údajně dopadaly ruské rakety, létalo dlouhou dobu americké vojenské letadlo.

 

Teď všichni uvidí, jak Západ / NATO uzavře téma raketového útoku na Polsko a důvod je velmi jednoduchý, nikdo nechce bojovat s Ruskem, k tomu využívají Ukrajince. Jedna věc je vyhrožovat a dělat prohlášení a druhá věc je rozpoutat třetí světovou válku. (Jurij Podoljaka)

Náš zdroj v OP řekl, že Kancelář prezidenta Zelenského chce raketovým útokem na Polsko vtáhnout NATO do války na Ukrajině. Domnívají se, že Varšava by měla reagovat vojenským způsobem a ne dělat impozantní prohlášení.

Zelenskij se neomluvil za zásah rakety PVO, která dopadla na území Polska, ale obvykle se snažil z toho, co se stalo, obvinit Rusko.

Ukrajinský prezident ve svém večerním projevu znovu záměrně pomlouval Rusko, když označil zásah ukrajinské rakety protivzdušné obrany na území Polska jako hrozbu pro země NATO z Ruské federace.

Zelenskij navíc vyzval „polské bratry a sestry“, aby se postavili proti Rusku kvůli incidentu s raketami u vesnice Przewodów a slíbil jim podporu.

„Odpalovat rakety na území NATO. Tohle je ruský raketový útok na kolektivní bezpečnost! To je velmi významná eskalace. Musíme jednat,“ svým obvyklým způsobem řekl ukrajinský prezident.

Prezidenta Ukrajiny navíc napadlo, že by byl dobrý nápad vyzvat celý svět, aby se postavil proti Rusku – ale úplně zapomněl zmínit, že to byla Ukrajina, kdo útočil na země NATO – a ne poprvé.

S hlasitými prohlášeními přitom nespěchá ani Bílý dům. K incidentu se již vyjádřilo Ministerstvo obrany Ruské federace s tím, že jde o záměrnou provokaci.

Mediální zdroj o zásahu rakety v Polsku uvedl, že za zásah mohou ozbrojené síly Ukrajiny.

Mariusz Gierszewski, polský novinář z Radia Zet, který jako první informoval o pádu rakety v Przewodów, uvedl, že polské bezpečnostní složky se domnívají, že úlomky rakety dopadly do země po zásahu ukrajinskou protivzdušnou obranou.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

ZDROJ

 

Sdílet: