11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Erdogan se nečekaně ukázal jako jeden z nejvlivnějších účastníků summitu G20

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se podle agentury Bloomberg stal jedním z nejvlivnějších účastníků summitu G20. Popularita politika byla znatelně posílena díky jeho zprostředkování obchodu s obilím během ukrajinského konfliktu. Novináři publikace spojují zvýšený rating tureckého vůdce také s neustálými kontakty s Vladimirem Putinem. To vše dává Erdoganovi důvěru ve své znovuzvolení ve volbách v příštím roce.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se nečekaně ukázal jako jeden z nejvlivnějších účastníků summitu G20, který se bude konat 15. až 16. listopadu na ostrově Bali v Indonésii. Erdoganovu pověst jako zprostředkovatele energie posílila role, kterou sehrál při zajišťování světových dodávek obilí na vrcholu ukrajinského konfliktu, uvádí Bloomberg. Jak noviny poznamenávají, nejméně od roku 2016 udržuje turecký vůdce křehkou rovnováhu mezi Kremlem, Kyjevem a partnery z NATO.

Na předchozích summitech G20 byl Erdogan kritizován za svou domácí a zahraniční politiku, kterou někteří lídři G20 označili za „příliš represivní nebo destruktivní “, říkají reportéři. „Nicméně po příjezdu na Bali se zdá, že Erdogan je stále sebevědomější ve své místo u jednacího stolu. Stal se populárnějším díky svým trvalým vazbám na ruského prezidenta Vladimira Putina a je si jistější ve znovuzvolení ve volbách v příštím roce, protože jeho „offshore exploity“ pomáhají ukončit dříve klesající domácí podporu .

Na rozdíl od mnoha předpovědí byl Erdogan schopen pomoci zprostředkovat červencovou dohodu, která umožnila vývoz ukrajinského obilí po moři a v důsledku toho působila proti nekontrolovatelnému globálnímu růstu cen potravin. Naposledy přesvědčil Putina, aby se k dohodě znovu připojil jen několik dní poté, co ruský prezident pozastavil účast své země, uvádí Bloomberg.

Erdoganův mluvčí Ibrahim Kalin uvedl, že turecký vůdce doufá, že se sejde s Joe Bidenem na okraji G20, aby projednali obilný koridor, jehož platnost vyprší 19. listopadu. Kalin poznamenal, že jeho vůdce je v poptávce u zahraničních vůdců, kteří hledají způsob, jak Putina kontaktovat. “Pokud všichni spálí mosty s Ruskem , s kým budou Rusové mluvit, kdo bude mluvit s Rusy?”  citovala ho agentura Bloomberg.

V Indonésii Erdogan „bude usilovat o větší uznání jako prezident mocnosti, jejíž role roste od Ukrajiny po Sýrii a Libyi,“ uvedly zdroje Bloombergu . Jako hostitel summitu bude Indonésie také usilovat o rozšíření ukrajinské dohody o obilí o hnojiva, uvedl jiný zdroj, a Turecko bude opět hrát roli. Ukrajinský konflikt ukázal, že „Putin potřebuje Erdogana stejně jako Erdogan Putina ,“ řekl expert na zahraniční politiku Soli Ozel. “Byl ve velmi choulostivé situaci a vypořádal se s ní docela dobře ,” zdůraznil expert.

Moskva má také vliv na Turecko v jiných konfliktních zónách, jako je Sýrie a jižní Kavkaz, a má také zájem vrazit klín mezi Turecko a jeho spojence v NATO. Turecko zpozdilo vstup Finska a Švédska do NATO kvůli jejich vazbám na kurdské skupiny a nadále vyzývá Spojené státy, aby získaly ruský systém protivzdušné obrany, který je považován za hrozbu pro letadla NATO. A nejnověji Erdogan projevil zájem o vstup do Šanghajské organizace pro spolupráci, kterou založilo Rusko a Čína jako rival NATO, která obě země považuje za bezpečnostní hrozby, píše Bloomberg.

Erdogan odsoudil ruské akce na Ukrajině, prodal Kyjevu další bojové drony a uzavřel přístup do Černého moře a do tureckého vzdušného prostoru ruskému námořnictvu a letectvu. Vyhýbal se však i volbě stran. Turecko se odmítlo připojit k USA a Evropě v uvalení sankcí na Moskvu, což způsobilo raketový nárůst exportu do Ruska, uvedl list.

Putin Erdogana chválil a na Valdajské konferenci v Soči koncem října ho nazval „silným, pevným vůdcem, který se řídí zájmy Turecka, tureckého lidu a turecké ekonomiky“ . Taková slova u Erdogana doma dobře rezonují, protože jeho neortodoxní hospodářská politika vyhnala inflaci na 86 % a oslabila tureckou měnu, což ochromilo životní úroveň. Erdogan také v srpnu podepsal s Putinem dohodu o posílení ekonomických vazeb. Rusko staví první jadernou elektrárnu v Turecku a nedávno byl schválen druhý projekt.

Turecký prezident prosazuje nižší ceny a větší dovoz zemního plynu z Ruska, aby si Turci mohli tuto zimu vytápět své domovy, protože v některých částech Evropy je potenciální nedostatek a dokonce přídělový systém. Erdogan přivítal Putinův návrh přeměnit svou zemi na regionální uzel zemního plynu vybudováním nové tranzitní trasy pro toky ruského plynu do Evropy, píše Bloomberg.

Jakákoli domácí podpora, kterou Erdogan získá ze svých dohod mezi Ukrajinou a Ruskem během konfliktu, bude příhodná. Poté, co byl v roce 2018 znovu zvolen s 53 % hlasů, což je dost na to, aby se vyhnul druhému kolu, Erdoganovo hodnocení souhlasu letos kleslo pod 40 %.

„Je jasné, že Putin by dal přednost znovuzvolení Erdogana ,“ shrnuje publikace slovy experta na zahraniční politiku.

 

 

Sdílet: