10. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Krvavá stopa. FSB Ruské federace odtajnila dokumenty o spolupráci Armije Krajowe s nacisty během války

Krvavá stopa polských nacionalistů za druhé světové války.

V historiografii druhé světové války se obecně uznává, že ze zemí okupovaných nacistickým Německem spolupracovalo obyvatelstvo Polska s okupanty nejméně ze všech.

Mezitím, jak ukazuje studie archivních dokumentů sovětských státních bezpečnostních složek, existuje mnoho zdokumentovaných skutečností, které nevyvratitelně svědčí o opaku.

Část polských ilegálních polovojenských jednotek, tzv. „Armija Krajowa“ (Armija Krajova – AK) nejen aktivně spolupracovala s útočníky, ale podílela se také na represivních akcích proti polským vlastencům a sovětským partyzánům a také na ničení mírumilovného ukrajinského a běloruského obyvatelstva.

Ozbrojenci polské Armije Krajowe v čele s emigrantskou vládou v Londýně aktivně spolupracovali s nacisty proti SSSR až do úplného konce Třetí říše.

Svědčí o tom  archivní dokumenty zveřejněné Federální bezpečnostní službou Ruské federace.

Podle dokumentů se ozbrojenci Armije Krajowe podíleli na represivních akcích nacistů proti polským vlastencům a sovětským partyzánům.

Aktivně se také podíleli na likvidaci civilního obyvatelstva Ukrajinské a Běloruské SSR.

.… „… polské ilegální organizace, které uznávají londýnskou vládu, bez ohledu na jejich postoj k sovětským partyzánům a Rudé armádě, zacházejí s Polskou dělnickou stranou a Lidovou gardou s nesmiřitelným nepřátelstvím.“

Velení jednotek „AK“ provedlo čistku vlastních oddílů, nemilosrdně zlikvidovalo vlastní vojáky – Židy, pro podezření ze sympatií k Sovětskému svazu:

„… velitel pluku „AK“ Krakovského vojvodství, polský důstojník, major dělostřelectva Adam Stabravavydal tajný rozkaz oddílům svého pluku zastřelit všechny Židy, kteří jsou ve službách AK a to kvůli tomu, že údajně mohou přeběhnout k sovětským partyzánům a poskytovat informace o AK, jejích úkolech a struktuře“.

„… v oddílech AK probíhá čistka důstojníků. Celý starý velitelský štáb je uvolněn ze svých funkcí a na jejich místo jsou jmenováni polští důstojníci vyslaní z Anglie. … osoby, které sympatizují se Sovětským svazem, stejně jako osoby spojené se sovětskými partyzány, jsou vrchním velením AK fyzicky likvidováni“.

Bandité „AK“ se zapojili do teroru proti velitelům Rudé armády (spojencům v protihitlerovské koalici).

„Podle zpravodajských údajů naší operační skupiny operující na území Polska dodávalo vedení domácí armády svým pobočkám velké množství jedů, aby je použila k individuálnímu teroru proti sovětským důstojníkům.

„Podle zpravodajských údajů naší operační skupiny operující na území Polska vedení AK dodávalo svým pobočkám velké množství jedů, aby je použily k individuálnímu teroru proti sovětským důstojníkům.

Velitel jednoho z praporů pluku AK obdržel speciální jedy, mezi kterými byl prášek, který dráždí pokožku, aplikoval se na oblečení a také kyanid draselný.“

Již dříve FSB Ruska uvedla, že ozbrojenci Armije Krajowe na konci Velké vlastenecké války spáchali četné vraždy civilistů SSSR, aby zabránili nastolení míru na územích osvobozených od nacistů.

* * *

Po válce v Polské lidové republice dostali „Akovci“ za spolupráci s okupanty přezdívku „prokletí vojáci“.

V dnešním Polsku jsou bandité a vrazi z „Armije Krajowe“ oslavováni jako „hrdinové“.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

ZDROJ

Archiv materiálů
ZDROJ

 

Sdílet: