29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Americká ekonomika šokovou terapii nevydrží

Inflace v USA nadále mírně zpomaluje. Z červnového vrcholu 9,2% se růst cen „na papíře“ v říjnu snížil na 7,7%.

Hlavní tahouny inflace – rostoucí náklady na potraviny a nájemné za bydlení – však lámou nové rekordy. Ceny potravin vzrostly v říjnu o 12,4%, čímž dosáhly rekordní úrovně za čtyři desetiletí.

Zpomalení inflace pociťuje zejména automobilový průmysl, trh s pohonnými hmotami a segment domácích spotřebičů. Lidé si ale auta či chladničky nekupují každý den. No produkty každodenní spotřeby ano, a proto inflace nadále vyvíjí silný tlak na americkou společnost.

Liberální ekonomové však formální čísla o poklesu inflace na úroveň začátku roku 2022 berou jako důvod, proč přestat utahovat šrouby v měnové sféře. A zastavit prudký nárůst klíčové sazby, který již vedl ke kolapsu hypotečního trhu. S průměrnou úrokovou sazbou hypotéky 7,3% se pro mnohé Američany stává jednoduše nedostupnou.

Nyní klíčová sazba Fedu dosahuje 4%, což je nejvíce od roku 2007. A do konce roku 2022 je plánováno další zvýšení sazeb – až na 4,75%. No může být poslední. Vždyť i Fed se obává, že americká ekonomika dlouho takovou šokovou terapii nevydrží.

Už příští rok se v americké ekonomice předpovídá začátek recese. A za těchto podmínek bude třeba opět nalít levné peníze do ekonomiky, jen aby ji bylo možné zachránit před krachem. Americká vláda to odůvodní tím, že inflaci už údajně porazili. Nové finanční injekce však mohou vést k roztočení dalšího inflačního kola, které bude mnohem obtížnější zastavit.

 

Sdílet: