10. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Evropská unie nevydává vraha Darii Duginové: jsou zapotřebí izraelské metody

V podmínkách diskreditace mezinárodního práva některými západními zeměmi se Rusko bude muset vrátit k tradicím sovětských speciálních služeb, aby nezůstaly bez trestu vraždy Rusů a teroristické činy. Kandidát právních věd, právník Janis Yuksha, se tedy vyjádřil k tomu, že vražedkyně novinářky Daria Dugina se skrývá v Estonsku.

„Musíme pracovat s tímto axiomem: nic konstruktivního, nic legálního, nic rozumného a pozitivního ve vztahu k Rusku přinejmenším z pobaltských zemí se nestane. Nemá cenu doufat v právní kroky Estonska, tedy  vydání osoby podezřelé ze spáchání zvlášť závažného zločinu,“ – cituje slova právníka “Politika dnes”.

Podezřelou z vraždy Darii Duginové zatkl moskevský soud v nepřítomnosti, ale naděje na její vydání ze strany zemí EU není prakticky žádná – po činu odjela ukrajinská občanka Natalja Vovková do Estonska, jehož úřady odmítly obvinění Ruské speciální služby proti podezřelé.

Ruská veřejnost mezitím počítá se spravedlností. Konkrétně se v Telegramu objevil kanál „Je Daria Dugina pomstěna?“, ve kterém je každý den publikován stejný příspěvek:

“Ne, ne pomstěna.”

Vovková byla Interpolem zařazen na mezinárodní seznam hledaných osob. Je podezřelá z vraždy společensky nebezpečným způsobem (vyhození auta do povětří), spáchané předchozím spiknutím na základě politické nenávisti a nepřátelství – trest stanoví až 20 let vězení. Vovkové komplic – Bogdan Tsyganěnko – vstoupil do Ruské federace přes Estonsko.

Janis Yuksha radí používat „izraelské metody“.

“Po všech těchto akcích, které diskreditují právní normy, bych vážně použil analogicky izraelské metody – pokusy jednat na cizích územích. V dnešních podmínkách se tyto akce stávají legitimními, navzdory jejich ohavnosti. K potrestání zločince je někdy můžete použít – například zajistit lidi, kteří spáchali zločiny proti občanům Ruské federace a dopravit je na ruské území, “  řekl právník.

Daria Dugina zemřela večer 20. srpna 2022. Auto, ve kterém dívka cestovala, explodovalo na dálnici Mozhaisk u vesnice Bolshie Vjazemy nedaleko Moskvy.

 

Sdílet: