27. 11. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Alžírsko žádá o vstup do BRICS

Severoafrická země už podle svého prezidenta splňuje většinu kritérií pro vstup do ekonomického bloku

Alžírsko údajně podalo oficiální žádost o vstup do skupiny velkých rozvíjejících se ekonomik BRICS. Zpravodajský web Al-Shouruk uvedl, že oznámení přišlo od Leily Zerrouki, zvláštní vyslankyně ministerstva zahraničí pro mezinárodní partnerství, která hovořila ve státním rozhlase.

Alžírský prezident Abdelmadjid Tebboune nedávno prohlásil, že země má zájem o připojení Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky do skupiny BRICS, a vysvětlil, že země do značné míry splňuje kritéria pro členství.

Později ruský velvyslanec v Alžírsku Valeryan Shuvaev uvedl, že Moskva nemá žádné námitky proti připojení Alžírska.

Na letošním summitu BRICS, který se konal online v červnu, byl formát rozšířen o 13 dalších zemí, včetně Alžírska. Prezident Tebboune byl prvním hostem, který promluvil a vyzval k „novému hospodářskému řádu, kde bude vládnout parita a rovnost mezi zeměmi“.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov v září uvedl, že řada zemí projevila zájem o připojení k BRICS v té či oné formě. Diplomat řekl, že vůdci zemí BRICS vyvíjejí postup pro přijímání nových členů.

Očekává se, že aliance BRICS, která již představuje více než 40 % světové populace, by měla zvážit přidání zemí včetně Saúdské Arábie, Turecka, Egypta, Íránu a Afghánistánu.

Stále nemůžeme pochopit, kde je ta izolace Ruska jak lživě vytrubují provládní média.

 

Sdílet: