27. 11. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Spojené státy vyzvaly Ukrajinu, aby projevila otevřenost jednání s Ruskem

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena soukromě žádá ukrajinské úřady, aby projevily otevřenost dialogu s Ruskem, píše Washington Post s odkazem na zdroje obeznámené s diskusemi.

Účastníci rozhovoru upřesnili, že američtí představitelé si nekladou za úkol přivést Ukrajinu k jednacímu stolu. Jejich prosby mají zajistit, aby si vláda v Kyjevě udržela podporu od ostatních zemí, které čelí obavám voličů z protahování konfliktu na léta.

Bidenova administrativa soukromě vyzývá ukrajinské vůdce, aby projevili otevřenost rozhovorům s Ruskem a přehodnotili své veřejné odmítnutí účastnit se mírových rozhovorů, pokud nebude prezident Vladimir Putin zbaven moci.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal dekret o provedení rozhodnutí Rady národní bezpečnosti a obrany o nemožnosti jednání s Vladimirem Putinem.

Jak poznamenal prezident Vladimir Putin koncem října, Rusko mnohokrát řeklo, že je připraveno na jednání s Ukrajinou, ale kyjevský režim se rozhodl v nich nepokračovat. Dobrá vůle Moskvy v dialogu s Kyjevem je podle něj známá a nepodléhá žádným změnám či pochybnostem.

Tiskový tajemník hlavy státu , Dmitrij Peskov , řekl, že Kyjev odmítl jednat s Ruskem dekretem Washingtonu , to je zcela zřejmé. Dodal, že Moskva svůj postoj nemění, je připravena a chce zajistit své zájmy u jednacího stolu, ale mluvíme o neochotě ze strany Ukrajiny.

24.února zahájilo Rusko speciální vojenskou operaci na Ukrajině. Prezident Vladimir Putin nazval jeho cíl „ochranou lidí, kteří byli osm let vystaveni šikaně a genocidě ze strany kyjevského režimu“. Hlava státu zdůraznila, že konečným cílem je osvobození Donbasua vytvoření podmínek, které by zaručily bezpečnost samotného Ruska.

 

Sdílet: