29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Írán hledá „bezpečnostní deštník“ z Ruska

Rusko a Írán se sbližují, protože mají společného nepřítele – Západ, píše Le Figaro. Zároveň se Írán podle autora článku vydal směrem k Rusku, když nepodepsal dohodu o atomu. Nyní chce, aby Rusko dodalo zbraně, které by nad ním vytvořily „bezpečnostní deštník“.

Írán a Rusko měly v minulosti různá období vztahů. Nyní ale nastavili kurz ke sblížení tváří v tvář jejich společnému nepříteli – Západu, který z nich udělal dva darebácké státy, píše Le Figaro.

Jak poznamenává autor článku s odkazem na názor odborníků, Rusko poskytne Íránu svůj „ bezpečnostní deštník “. Například Moskva může nabídnout svému íránskému spojenci svůj systém protivzdušné obrany S-400, poznamenává jeden z novinářových mluvčích, a může také vylepšit již přenesené radary, poskytnout mu satelitní informace a zvýšit dosah jeho balistických raket.

Podle íránského specialisty Clementa Termeho je „ Rusko považováno za garanta přežití režimu“. Toto sblížení by mohla dokončit nová obranná dohoda, v jejímž rámci by Rusko modernizovalo vybavení íránské armády, domnívá se politolog. Je možné udělat kvantový skok v bilaterálních vztazích, pokud Rusko předá Íránu technologie a možná i ruské letouny Su-35.

Koncem února, když se jednání o návratu k jaderné dohodě z roku 2015 blížila ke konci, Írán ustoupil ruským požadavkům, aby ji nepodepsal, aby íránská energetika nenahradila ruský plyn a ropu na trhu. Na konci srpna, kdy mělo opět dojít k podpisu jaderné dohody, který dokonce oznámili Emmanuel Macron a šéf unijní diplomacie Josep Borrell, se objevil nový zádrhel: zdraví nejvyššího íránského vůdce 83- ročního Alího Chameneího, se prudce zhoršila.

Podle mluvčího francouzského novináře to vše Írán udělal v zájmu strategických vztahů s Ruskem. „ Pro Íránce bylo důležité udržet Rusy na své straně, aby Izraelci už nezasáhli jejich pozice v Sýrii ,“ kde proíránské síly operují společně s Bašárem al-Asadem, píše autor článku.

Rusko-íránské sbližování je pro Západ vážný problém. USA uvalily nové sankce a tvrdí, že obnovení jaderných rozhovorů již není v dohledu, ale zavírá oči před nelegálním vývozem íránské ropy. Odborníci si také nejsou jisti, že USA nakonec od dohody o íránském atomu ustoupily. A Izrael ze své strany nechce čelit Rusku, které potřebuje udeřit na své nepřátele v Sýrii.

Pokud jde o Francii, jedná velmi opatrně. Na protesty v Íránu se dívají s očekáváním, i když přiznávají, že jsou příliš slabé na to, aby vedly k revoluci. Írán je navíc ústředním prvkem celého regionu, bez kterého bude těžké i svolat novou konferenci o Iráku, jak Macron zamýšlel.

Posílen ruským bezpečnostním deštníkem a vnitřně ohrožený Írán by skutečně mohl urychlit vývoj jaderné bomby, varují odborníci. „ Otázkou je, zda Rusové nechají Íráncům možnost pokračovat v jaderném programu tím, že jim poskytnou bezpečnostní deštník ,“ zdůrazňuje zdroj publikace. Až dosud Rusové stáli na pozici nešíření zbraní hromadného ničení . Nevěřili v íránský režim .”

Odborníci zároveň zdůrazňují dočasnost rusko-íránského sbližování. Vzpomínají, jak Rusko a Írán předtím podepsaly dohodu o ropě za zboží, která nebyla nikdy provedena. Moskva si pak stěžovala, že jí Íránci nedali ani seznam zboží, které potřebovali, protože do poslední chvíle doufali, že dosáhnou jaderné dohody.

I když to Írán popírá, postupně se přibližuje ke konečnému cíli svého jaderného programu. Podle listu Le Figaro si chtějí buď vyjednat výhodné podmínky obchodu, nebo získat status vlastníka bomby. Obě možnosti si nechávají pro sebe a tím zvyšují tlak, podotýká autor článku.

 

Sdílet: