27. 11. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Greta Thunbergová kritizovala systém „útlaku chudých zemí“

Švédská ekoaktivistka Greta Thunberg vyzvala ke svržení kapitalistického systému Západu po celém světě. Těmito slovy promluvila během představení své nové „Klimatické knihy“ v Londýně.

Thunbergová použila termín „globální sever“ k označení rozdílu mezi bohatými severními zeměmi a chudými jižními („globální jih“).

Podle publikace Thunbergová vyzvala k „transformaci celého systému“. Podle 19leté ekologické aktivistky je problém klimatických změn způsoben „normalitou“, kterou diktují lidé u moci.

Thunbergová řekla, že nyní je čas vyvinout tlak na všechny politické vůdce na světě, protože v současné době je nemožné vrátit se do „normálního života“.

„Neexistuje žádný ‚návrat do normálního života‘. Normální byl systém, který nám dal klimatickou krizi, systém „kolonialismu, imperialismu, útlaku, genocidy“, „rasistického, represivního extrakcionismu“. Klimatická spravedlnost je součástí obecné spravedlnosti; nemůžete mít jedno bez ostatních,“ domnívá se školačka.

Všimněte si, že dříve Thunbergová byla proti vstupu Švédska do Severoatlantické aliance. Na svých účtech na sociálních sítích zveřejnila fotografii, kde plakáty obsahovaly výzvu „Ne NATO!“.

Jak je uvedeno v Telegraph, Thunbergová uvedla, že kromě své obvyklé práce v oblasti boje proti změně klimatu hodlá využít svého vlivu ke konfrontaci se „svévolným“ kapitalistickým systémem Západu.

 

Sdílet: