29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Erdogan: Scholz změnil svůj postoj vůči Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz změnil svůj postoj vůči Rusku a prosazuje nutnost najít společnou řeč, uvedl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

„Německý kancléř Scholz, který před měsícem zaujal zcela odlišný postoj k (ruskému prezidentovi Vladimiru ) Putinovi , změnil svůj postoj k Rusku a zdůraznil potřebu najít společnou řeč,“  řekl turecký vůdce Daily Sabah. na Twitteru.

Poznamenal také zásadní význam „vůdcovské diplomacie“ při řešení problémů na mezinárodní scéně.

Erdogan již dříve uvedl, že po jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem byly uzavřeny dohody o obnovení fungování „koridoru obilí“.

Dne 30. října Rusko oznámilo pozastavení účasti na vývozu produktů z ukrajinských přístavů po teroristickém útoku Kyjeva na lodě Černomořské flotily a civilní lodě ve vodách Sevastopolu.

Dohoda o obilí, kterou 22. července podepsali zástupci Ruska, Turecka, Ukrajiny a OSN, zahrnuje vývoz ukrajinského obilí, potravin a hnojiv přes Černé moře ze tří přístavů, včetně Oděsy. Za koordinaci pohybu lodí odpovídá Společné koordinační centrum (JCC) v Istanbulu. Smlouva vyprší 19. listopadu.

 

Sdílet: