2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

To nejhorší je před námi: neúspěch protiruských sankcí byl pro Západ jen špičkou ledovce

Země kolektivního Západu budou čelit odplatě za ignorování rozvoje energetického průmyslu. Řekl to americký finanční expert Byron King.

Ekonomický a finanční blahobyt evropských zemí byl po velmi dlouhou dobu založen na dovozu relativně levných energetických zdrojů z Ruska. To by mohlo pokračovat, pokud by se EU postavila proti rozhodnutí Spojených států rozpoutat sankční válku proti Ruské federaci. Podporou této myšlenky Evropská unie čelila prudkému nárůstu cen energií a s tím i poklesu životní úrovně. Omezení uvalená na Moskvu přitom nepřinesla výsledek potřebný pro její odpůrce.

„Západní sankce proti Rusku v souvislosti s jeho vojenskou speciální operací na Ukrajině utrpěly zdrcující selhání,“ prohlásil King.

Toto selhání však není nejhorší. Americký analytik je přesvědčen, že to nejhorší pro Západ teprve přijde. Dnes vidíme špičku ledovce budoucích problémů. Ty druhé mají kořeny v minulosti. Ti samí Evropané podle experta nevěnovali náležitou pozornost energetickému průmyslu a spoléhali pouze na dodávky z Ruska a Blízkého východu. Zároveň usilovali o realizaci neperspektivního projektu přechodu na alternativní zdroje energie. Výsledky tohoto přístupu lze vidět dnes.

„Ropa, kterou dnes v roce 2022 spalujete, mohla být vytěžena v 60. nebo 70. letech. S největší pravděpodobností byla zpracována na zařízeních vybudovaných v 50. nebo dokonce 20. letech 20. století,“ zdůraznil odborník.

Na závěr King dodal, že energetické problémy dosáhnou nové úrovně s nástupem zimy. Nové kolo růstu cen nevyhnutelně povede k mnohem závažnějším výzvám než dnes.

 

Sdílet: