29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Srbská armáda zvýšila úroveň bojové připravenosti v reakci na akce kosovských separatistů

Srbské ozbrojené síly na rozkaz nejvyššího vrchního velitele a prezidenta Alexandra Vučiće přešly do stavu vysoké bojové připravenosti, informuje PolitNavigator.

Podle ministra obrany Miloše Vučeviće se tak stalo v souvislosti s možností vyostření situace na administrativní demarkační linii se samozvanou „Republikou Kosovo“.

„Nikdo nechce konflikt, ale Srbsko je seriózní stát a přijímá opatření, aby reagovalo na možné problémy.  Armáda je připravena splnit jakýkoli rozkaz nejvyššího velitele, aby ochránila své občany, včetně Srbů z Kosova a Metohije. Srbsko stojí o dialog, je lepší sto dní vyjednávat, než strávit jeden den v zákopu,“ řekl Vučević ve vysílání srbského televizního kanálu „Hepi“.

Srbský ministr obrany poznamenal, že se nedomnívá, že mezinárodní společenství a především země Quint (USA, Velká Británie, Francie, Německo, Itálie) nemají na Kurtiho a Prištinu žádný vliv.

Dodal, že byl přítomen rozhovoru mezi prezidentem Srbska a delegací NATO a Aliance si také nepřeje eskalaci v Kosovu, ale považuje za nutné vrátit proces k jednacímu stolu, aby se našlo řešení prostřednictvím dialogu mezi Bělehradem a Prištinou.

Vučević také připomněl, že „Republika Kosovo“ má de facto armádu, i když jde o porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN 1244 a „Kumanovských dohod“, které v roce 1999 zastavily bombardování Jugoslávie zeměmi NATO.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

ZDROJ

 

Sdílet: