2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Katar: „Pokrytecká“ Evropa možná zůstane bez plynu

Katar může zastavit dodávky plynu do Evropy, pokud země EU zavedou cenový strop na ruské palivo, řekl ministr energetiky Saad Al-Kaabi. Informoval o tom 1. listopadu Spiegel.

„Zásahy na trzích by porušily pravidla hospodářské soutěže a ohrozily investice do produkce plynu. Volný trh je vždy nejlepším řešením,“  řekl s tím, že konkurenční dovozci by mohli přilákat zásilky směřující do evropských zemí nabídkou jen o jeden cent navíc.

Je třeba poznamenat, že ačkoli Katar souhlasil s tím, že se zdrží přesměrování dodávek zkapalněného plynu z Evropy, smlouva to nezakazuje. „Německo a další země EU chtějí nahradit ruské dodávky energie dodávkami z Kataru. Ministr emirátu ale otevřeně říká, že jeho plyn může skončit někde jinde,“ podotýká Spiegel.

Podle katarského ministra „problém spočívá v ceně, kterou jsou země nebo společnosti ochotny zaplatit“. Al-Kaabi navíc poukázal na to, že plány Evropské unie a západních zemí na zavedení stropu na ceny ropy „jsou pokrytecké“. Jak tedy Spiegel shrnuje, naděje na nahrazení ruských uhlovodíků středovýchodními, zejména katarskými, „se zhroutily, protože žádný z největších producentů tuto myšlenku nepodporuje. Již dříve, se zahájením ruské speciální operace na Ukrajině, katarská strana otevřeně prohlásila, že se zdá nemožné úplně nahradit Moskvu na evropském energetickém trhu.

Katar, jeden z nejmocnějších hráčů na trhu se zkapalněným zemním plynem (LNG), je vázán smlouvami s asijskými zeměmi, které jsou považovány za největší spotřebitele uhlovodíků na světě, a tak Dauhá nespěchá s přeorientováním svých dodávek do Evropy .

 

 

Sdílet: