5. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Severní Korea obviňuje USA z přípravy jaderné války

Na pozadí pravidelných vojenských cvičení Jižní Koreje a Spojených států severokorejské ministerstvo zahraničí obvinilo USA z přípravy jaderné války s KLDR, záměrně zhoršilo situaci na Korejském poloostrově a uvedlo, že Washington „zaplatí“, pokud používá sílu proti Pchjongjangu, uvádí severokorejská ústřední telegrafní agentura (KCNA).

„Vzhledem k neustálým bezohledným vojenským akcím Spojených států a Jižní Koreje se situace na Korejském poloostrově a v jeho okolí opět dostala do vážné fáze konfrontace… Kvůli rozsáhlým vojenským cvičením, která Spojené státy a jejich satelity provádějí Korejský poloostrov se letos téměř denně proměnil v horké místo, kde je vojenské napětí nejvyšší na světě a bezpečnostní situace v regionu se stala ještě vážnější,“ uvedlo v prohlášení ministerstvo zahraničí.

Podle nejmenovaného mluvčího severokorejského ministerstva zahraničí nikde na světě neexistují vojenská cvičení, která by byla svým načasováním, rozsahem, obsahem a intenzitou tak „jednoznačně agresivní“ jako společná vojenská cvičení mezi Spojenými státy a jejich spojenci.

„Všechna fakta jasně ukazují, že scénář jaderné války USA proti KLDR vstoupil do své poslední fáze… Spojené státy, jediná země na světě, která má za hlavní cíl „konec moci“ suverénního státu svou jadernou strategii, musí být připraveni zaplatit stejnou cenu v případě pokusu o použití síly proti KLDR. Jsme připraveni podniknout všechny nezbytné kroky k ochraně suverenity státu, bezpečnosti lidu a územní celistvosti před vnějšími vojenskými hrozbami. Pokud se USA stále uchýlí k vážné vojenské provokaci, zvážíme vážnější odvetné kroky.“ uvádí prohlášení.

Ministerstvo zahraničí KLDR poznamenává, že společná americko-jihokorejská vojenská cvičení začala v dubnu cvičením na velitelských stanovištích v plném rozsahu, po němž v srpnu následovalo vojenské cvičení Ulchi Freedom Shield, které poprvé po čtyřech letech zahrnuje polní výcvik. A od té doby spojenci nepřestali provádět nějaká cvičení, ať už na moři, nebo ve vzduchu, a to i za účasti jaderné letadlové lodi. Od 17. října do 28. října se konala každoroční rozsáhlá cvičení jihokorejské armády a od 31. srpna do 4. listopadu největší společné americko-jihokorejské letecké cvičení Vigilant Storm.

Vigilant Storm potrvá do 4. listopadu. Zapojí se do nich asi 140 letadel jihokorejského letectva, včetně stíhaček F-35A, F-15K, KF-16, tankovacího letounu KC-330 a z americké strany asi stovka letadel, včetně stíhaček F-35B. , letadlo elektronické zpravodajské služby EA-18, špionážní letoun U-2. Kromě toho jsou na cvičení vysílány jednotky námořní pěchoty, amerického námořnictva a americké armády. Poprvé se do cvičení v Jižní Koreji zapojí tankovací letoun KC-30A australského letectva a stealth stíhačka F-35B z japonské letecké základny Iwakuni.

Od 25. září provedla Severní Korea již devět testů raket v reakci na cvičení Jižní Koreje a Spojených států, včetně balistické rakety středního doletu typu Hwaseong-12, která přeletěla Japonsko a překonala rekordních 4,5 tisíce kilometrů a výška letu činila 1000 kilometrů. Během posledních dvou týdnů se také uskutečnila řada dělostřeleckých střeleb, cvičení letectva a taktických jaderných jednotek. Celkem od začátku roku KLDR provedla 28 odpálení raket, z toho tři testy řízených střel.

Ruské ministerstvo zahraničí poznamenalo, že situace kolem Korejského poloostrova se zhoršuje a starty raket KLDR vyprovokovaly akce Jižní Koreje a Spojených států.

 

Sdílet: