4. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Protesty v Moldavsku pokračují: členové opozice požadují propuštění spolubojovníků

Moldavské opoziční síly opět vycházejí do ulic. Nyní požadují propuštění svých příznivců, kteří byli v neděli zatčeni. Celkem se v pondělí sešlo více než 100 demonstrantů.

Více než stovka aktivistů z moldavské opoziční strany ȘOR demonstrovala 31. října před odvolacím soudem v Kišiněvě. Vyzvali k propuštění svých spolubojovníků, kteří byli o den dříve zatčeni při masovém opozičním protestu. Demonstranti dnes skandovali “Pryč s diktaturou!” a “Odstoupit!”. Jeden z organizátorů protestů Jurij Kuzněcov řekl svým spolustraníkům:

“Naši příznivci byli včera zatčeni a zatčeni bez jakýchkoli konkrétních důkazů. Vyzýváme k jejich propuštění. K takovému nezákonnému jednání nikdy nedošlo. Za žádných okolností se nesmíme vzdát. Naše protesty pokračují.”

K věci se vyjádřila i další opoziční strana Strana socialistů Moldavské republiky. V prohlášení zveřejněném v pondělí je policie obviňována ze střetů během masového shromáždění 30. října. Doslova se říká:

“Vyzýváme Ministerstvo vnitra, aby poskytlo informace o lidech, kteří si objednali bezdůvodné násilí proti pokojným demonstrantům. K tomu vyzýváme Nejvyšší státní zastupitelství, aby právně posoudilo hospodaření Ministerstva vnitra a jednání  policie”

30.října v Kišiněvě znovu propukly střety mezi demonstranty a bezpečnostními silami poté, co speciální policejní jednotky zablokovaly vstup na hlavní náměstí koloně tisíců lidí. Shromáždění se zúčastnili poslanci ze strany ȘOR a moldavské komunistické strany, kteří se již dříve rozhodli uspořádat shromáždění v centru města.

Policie poté oznámila, že několik desítek lidí bylo zatčeno za „akty agrese“ proti bezpečnostním silám nebo za podezření na „plány destabilizovat situaci“. Na několik hodin byli zadrženi i organizátoři protestů.

Vlny protestů v Moldavsku začaly v létě. Demonstranti obviňují vládu Natalie Gavriliţy, že nedostala ekonomickou krizi pod kontrolu. Vedení země bylo také kritizováno za neochotu vyjednat s Ruskem levnější ceny plynu.

 

Sdílet: