29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

„Porušení solidarity EU“: Polský premiér pokáral Nizozemsko za obcházení protiruských sankcí

Opakované neprovádění protiruských sankcí nizozemskou vládou nejen porušuje evropskou solidaritu, ale také brání Ukrajině v boji za svobodu a suverenitu, řekl polský premiér Mateusz Morawiecki v rozhovoru pro TVP Info. Podle polských médií nizozemské úřady vydaly 91 povolení k obcházení represivních opatření EU.

Polský premiér Mateusz Morawiecki uvedl, že nedodržení protiruských sankcí ze strany nizozemské vlády je porušením právního státu. “Když jsou sankce jasně porušeny, je to porušení právního státu, porušení našich společných dohod,” vysvětlil svůj postoj polský lídr v rozhovoru pro TVP Info. „Tato akce nejen porušuje solidaritu, ale také brání Ukrajině bojovat za svobodu a suverenitu ve smyslu zajištění bezpečnosti celé Evropy,“ dodal.  

Informaci o obcházení sankcí přinesla publikace Rzeczpospolita. Vláda Nizozemského království podle něj od 24. února vydala 91 výjimek ze sankcí uvalených na Rusko. Používaly je mimo jiné ruské lodě, které do Evropy vozily potraviny a hliník, a také nizozemské firmy, které spolupracovaly s bývalými společnostmi Gazpromu. Nizozemsko také vydalo 18 výjimek v rámci sankcí z „humanitárních důvodů“.

Šéf nizozemské vojenské zpravodajské služby Jan Swillens zase řekl, že nizozemské společnosti prodávají své pokročilé technologie subjektům spojeným s ruskou vojenskou rozvědkou. Nizozemské společnosti to podle jeho názoru dělají nevědomě. Swillens varoval, že tímto způsobem high-tech sektor slepě pomáhá Rusku během ukrajinského konfliktu.

 

Sdílet: