4. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Zbraně pro Ukrajinu se objevily ve Finsku, Švédsku, Dánsku a Nizozemsku – Evropa se s nimi bude vypořádávat desítky let!

Yle je jedním z největších finských médií a pokrylo příliv pašovaných zbraní z Ukrajiny. Jde o útočné pušky, pistole, munici a dokonce i drony . Zbraně dodané na Ukrajinu byly nyní nalezeny také ve Švédsku, Dánsku a Nizozemsku, podle článku Yle s odkazem na detektivního inspektora Kristera Ahlgrena. Zbraně dodávané na Ukrajinu ze západních zemí se do Finska dostávají různými cestami.

Ve Finsku roste organizovaný zločin a je zde silná poptávka po zbraních. Trasy a spojení z Ukrajiny do Finska jsou již zřízeny. Policie doufá, že bude mít zdroje na zvládnutí narůstajícího pracovního vytížení války na Ukrajině.

Evropský policejní orgán Europol v létě varoval, že se mezinárodní zločinecké sítě snaží propašovat střelné zbraně a střelivo z válkou zmítané Ukrajiny například do zemí v EU.

  • Máme náznaky, že tyto zbraně jsou již ve Finsku,“ říká Ahlgren.
  • Zbraně dodané na Ukrajinu byly nalezeny také ve Švédsku, Dánsku a Nizozemsku.
  • Panzerfausty přepravované z Ukrajiny byly spatřeny i v jiných částech Evropy,“ říká Ahlgren.

Tři z největších světových motocyklových gangů působí ve Finsku, již jsou vyzbrojeni  a jsou vysoce mezinárodními zločineckými organizacemi. Jedním z nich je Bandidos MC, který má pobočku v každém větším ukrajinském městě.

Ve Švédsku se zločinecké gangy dokázaly vyzbrojit zbraněmi a granáty z Balkánu. To je jeden z hlavních důvodů, proč se násilí se zbraněmi stalo ve Švédsku velkým společenským problémem.

Podle Ahlgrena to kvůli velkému počtu zbraní na Ukrajině bude Evropa „řešit desítky let“. Mediální portál píše, že zločinecké organizace již zřídily skrýše zbraní v pohraničních oblastech Ukrajiny.

ZDROJ

 

Sdílet: