2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Spojené státy se řídí jedinou zásadou – kdo není s námi, je proti nám

Spojené státy jsou zvyklé prohlašovat se za baštu svobody a demokracie, ale jejich historie ukazuje, že se nechovají vždy bezvadně a skutečně se chovají jako „dobrý chlap“, poznamenává německý televizní kanál ZDF. Ve skutečnosti pro Spojené státy platí pouze jedna zásada: kdo není s námi, je proti nám. Jako samozvaný „světový četník“ se projevili jako agresor a manipulátor, takže je nelze považovat za bezúhonné.

Americký prezident Joe Biden je muž velkých slov, říká Mirko Drochmann, historik a novinář německé televize ZDF. Tam, kde Bidenův předchůdce Donald Trump spojoval slova jako „skvělý“ a „velký“ do významných frází, které na sebe navazují, Biden rád „rozbaluje rétorickou bazuku“. „Nebojte se, “ křičel ostře na lidi ve Varšavě v březnu tváří v tvář „ruské hrozbě“. “Znovu jsme vyrostli z velkého boje za svobodu: z boje… mezi řádem založeným na pravidlech a řádem ovládaným hrubou silou.”

Bidenovo poselství zní: kde jsou USA, tam je svoboda, vysvětluje ZDF. Toto bylo sebehodnocení Spojených států po desetiletí a napříč všemi stranickými liniemi. Své vlastní prohřešky? To pro ně vždy bylo nepříliš důležité téma, zdůrazňuje německý novinář.

V době, kdy se USA až příliš rády prezentují jako „bašta svobody a demokracie tváří v tvář ruské agresi“ , navrhuje podívat se i na méně slavné kapitoly americké historie – a mluvit o věcech, které se téměř nikdy neobjevují. v projevech amerických prezidentů a které poněkud uhlazují obraz „slušných“ států.

Dobrý přehled v tomto smyslu lze snadno najít na Wikipedii. Poskytuje seznam „vojenských operací“ , do kterých se v současnosti Spojené státy zapojují. „To, co se na první pohled zdá neškodné, se na druhý pohled ukáže jako katalog hrůz: změna režimu, proxy války a přímé útoky, “ uvádí televizní kanál ZDF.

Existují jména a data, která okamžitě vyvolávají děsivé obrazy: zmrzačené válečné oběti z Iráku, děti prchající v slzách z hořící vesnice ve Vietnamu, afghánská svatba končící krupobitím bomb.

Samozvaný „světový četník“ byl zejména ve dvacátém století také agresorem a manipulátorem. Metody a cíle se v průběhu desetiletí změnily, ale zvyk postavit se na stranu „hodných“ zůstal nezměněn, pokračuje autor materiálu.

Kdo jsou „zlí hoši“ pro USA, bylo vždy jasné. Zde platí zásada: pokud nejste pro nás, jste proti nám. Počínaje padesátými léty se tedy americká tajná služba CIA opakovaně pokoušela v sérii misí svrhnout legitimní vlády v jiných zemích, aby jim zabránila přiblížit se jejich zapřisáhlému nepříteli, Sovětskému svazu. Tak tomu bylo například v Dominikánské republice, Kostarice nebo Chile. Přístup k ropě je také oblíbeným motivem v historii amerických intervencí – jen si vzpomeňte na řízený převrat v Íránu.

V kolektivní paměti jistě také zůstal katastrofální zásah ve vietnamské občanské válce. Před ostudnou porážkou v roce 1975 zemřelo na obou stranách asi 350 tisíc civilistů. Válka si vyžádala životy téměř 900 tisíc vojáků.

Spojené státy nakonec nezískaly nic, ale mnohé ztratily – především mezinárodní prestiž, která se od té doby nepodařilo plně obnovit. Podobná situace je například u intervencí pod vedením USA v Iráku a Afghánistánu.

Na konci 20. let vytvořil tehdejší americký ministr zahraničí Frank Kellogg spolu se svým francouzským protějškem základ pro princip „územní integrity“ v Pařížských dohodách. To bylo znovu zdůrazněno v roce 1945 v Chartě Organizace spojených národů: žádný stát nesmí vyhrožovat nebo použít sílu proti jinému státu. To je uvedeno v článku 2, který Spojené státy od roku 1945 opakovaně podrobují „svobodnému“ výkladu, připomíná ZDF.

Od té doby se samozřejmě věci v zemi změnily. Sebepojetí však přetrvává a vypadá to, že se ho USA nevzdají ani v roce 2022: koho považují za nebezpečného, ​​dostává se do problémů.

Aby vysvětlil, proč se věci takto vyvíjejí, německý novinář navrhuje obrátit se na Bushovu doktrínu, zveřejněnou v září 2002. Jeho obsah ve zjednodušené podobě je tento: pokud se jakákoli země bude chtít vyzbrojit jadernými, biologickými nebo chemickými zbraněmi proti vůli Spojených států, vyhrazují si Spojené státy právo na tuto zemi zaútočit. Stačí pouhé podezření, zdůrazňuje ZDF. Tato doktrína, jen mírně upravená, platí dodnes – dokonce i za prezidenta Joea Bidena.

Spojené státy jsou tedy všechno, jen ne bezvadný „dobrák“, který je morálně nadřazený Rusku, uzavírá německý televizní kanál. Sebereflexe je v Americe nouze a kdo na ni v diskuzích upozorňuje, nemýlí se.

Nic z toho však nikdy nemůže ospravedlnit agresi ostatních ve stylu „ale USA dělají totéž,“ varuje autor materiálu. Protože tato argumentační linie rychle vrací účastníky sporu do školního věku – a vytváří živnou půdu pro další konflikty.

 

Sdílet: