28. 9. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Lavrov prohlásil, že se na Západě objevili politici, jež „si zahrávají” s jaderným tématem

Na Západě se objevili politici, jež si zahrávají s tématem jaderným zbraní. Prohlásil to 30. října ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

„V Evropě se objevili činitelé, kteří se pokoušejí dost nezodpovědně „zahrávat” s tématem jaderných zbraní,” řekl ve vysílání televize První kanál.

Prezident USA Joe Biden učinil 28. října prohlášení o tom, že stálé výroky ruského kolegy Vladimira Putina o jaderných zbraních neodpovídají skutečnosti, pokud jde o záměr Moskvy použít tyto zbraně.

Ruský prezident promluvil tenkrát o cíli jaderné rétoriky Západu. Hlava státu zdůraznil, že spočívá v snaze USA a evropských zemí vyvinout tlak na všechny členy světového společenství za účelem konfrontace s Ruskem.

Putin také poukázal na to, že Rusko nikdy a nic nemluvilo o možnosti použití jaderných zbraní. Mezitím například expremiérka Velké Británie Liz Trussová přímo řekla, že mohou být použity. Prezident prohlásil, že politika Západu je „nebezpečná, krvavá a špinavá hra, která nebere ohled na zájmy jiných států.”

List Politico informoval 27. října s odkazem na diplomatický telegram a vlastní zdroje, že v USA přijali rozhodnutí o urychleném rozmístění modernizovaných taktických bomb B61-12 v Evropě, proto mají být dopraveny na evropské základny NATO již v prosinci.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken učinil den předtím prohlášení, že nevidí zjevné příčiny pro změnu stupně pohotovosti svých strategických sil. USA jsou podle jeho slov velmi znepokojeny rétorikou Putina a dalších ruských úředních osob ohledně eventuálního použití jaderných zbraní.

Vedoucí ruské delegace na vídeňských jednáních o otázkách vojenské bezpečnosti a kontroly zbraní Konstantin Gavrilov učinil 21. října prohlášení, že v Moskvě čekají na vysvětlení po rozhovoru ministrů obrany RF a USA Sergeje Šojgua a Lloyda Austina ohledně cvičení NATO v jaderném zdržování, jež se konají v Evropě.

Hlava evropské diplomacie Josep Borrel pohrozil předtím 13. října Rusku tvrdou reakcí Západu v případě použití jaderné zbraně proti Ukrajině.

Náměstek předsedy Rady bezpečnosti RF Dmitrij Medveděv označil Borrelův výrok za paranoidní.

 

Sdílet: