4. 12. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Sliač: V referendu odmítli americkou základnu

Ve slovenském městě Sliač včera proběhlo referendum, jehož předmětem bylo umístění americké základny v tomto městě. Absolutní většina obyvatel – 75 procent se vyslovila proti zřízení americké vojenské základny na území Sliače.

Referendum se konalo v rámci komunálních a krajských voleb. Město ho vyhlásilo na základě petice, kterou podepsalo 1343 obyvatel Sliače.  Pro možnost „Souhlasím s tím, aby zastupitelstvo města Sliač přijalo veškerá zákonná opatření k zabránění umístění vojenské základny Spojených států amerických v jakékoliv podobě na území letiště Sliač a jeho okolí?“ hlasovalo z 1513 voličů, kteří se referenda zúčastnili, 1127 občanů.

Město v této souvislosti proto připravuje další kroky. O výsledku referenda mají v pondělí jednat poslanci na mimořádném zasedání zastupitelstva města.

Ministr obrany Jaroslav Naď (Obyčejní lidé a Nezávislé osobnosti) jim však arogantně vzkázal, že výsledek referenda pro Slovensko nic neznamená, protože výsledky referenda pro vládu nic neznamenají a  místní referendum pro vládu závazné není.

 

Sdílet: