1. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Uprostřed energetické krize se zelené šílenství střetává s realitou… Tady to je

25 ledniček!

Takto vysoká by byla dodatečná spotřeba elektřiny na domácnost, pokud by průměrná americká domácnost používala elektrická vozidla.

Kongresman Thomas Massie – elektroinženýr – tuto informaci prozradil při diskuzi s ministrem dopravy Petem Buttigiegem o plánu prezidenta Bidena vyrábět do roku 2030 50 % aut prodávaných v USA na elektrický pohon.

Současné a budoucí rozvodné sítě nebudou schopny napájet každou domácnost s 25 ledničkami na většině míst – ani zdaleka. Stačí se podívat do Kalifornie, kde se již pod stávající zátěží hroutí mříž.

Myslím, že Massie má pravdu, když tvrdí, že myšlenka brzkého rozšíření EV je nebezpečným snem založeným spíše na politické vědě než na solidním inženýrství.

Západní vlády se přesto snaží vyhýbat uhlovodíkům, zejména těm ruského původu, a prosazovat takzvané „zelené“ technologie, jako jsou elektrická vozidla a údajně obnovitelné energie, jako je vítr a slunce, které jsou lépe popsány jako nespolehlivé.

Ale tady je velký problém…

Větrná a solární energie může být v určitých situacích užitečná. Přesto je směšné si myslet, že dokážou spolehlivě pohánět vyspělou průmyslovou ekonomiku elektřinou v základním zatížení – natož provozovat 25 ledniček v každé domácnosti.

Není to nic složitého.

Pokud jde o spolehlivé napájení základní zátěže, většina lidstva má pouze tři možnosti:

1) Uhlovodíky – uhlí, ropa a plyn

2) jaderná energie

3) Zřeknutí se moderní civilizace ve prospěch předindustriální životní úrovně.

Kromě přátelských mimozemšťanů, kteří přinášejí novou technologii magické energie, pro většinu míst neexistují žádné alternativy.

Takže vzhledem k tomu, že západní vlády mají v úmyslu přejít na zelenou, sankcionovat Rusko a vyhýbat se uhlovodíkům, scvrkává se na snadnou volbu.

Můžete se buď rozhodnout pro jadernou energii – která neprodukuje žádné uhlíkové emise – nebo se vzdát spolehlivé elektřiny.

Mám podezření, že to nebude dlouho trvat – možná už letos v zimě – než západní vlády udělají velký krok směrem k jaderné energii. Existují náznaky, že tak již činí.

Stručně řečeno, zelené šílenství je obrovská deformace trhu – požehnání ve stínu. Pokřivení trhu umožňuje důvtipným spekulantům, aby se dostali do pozice pro velké potenciální zisky, když se střetnou s realitou.

Zásoby těžby uranu mají z tohoto trendu velký prospěch. Díky tomu je již tak atraktivní situace nabídky/poptávky po uranu ještě atraktivnější.

Většinu poptávky po uranu tvoří jaderné elektrárny. Jsou neoddělitelně spojeny s cenou uranu a tržními cykly.

Jaderná elektrárna vyrábí energii štěpením atomů uranu. Uvolněná energie vaří vodu a vytváří páru, která pohání turbínové generátory. Tyto elektrárny využívají palivo vyrobené z uranové rudy. Nejprve horníci těží rudu ze země. Poté se obohacuje a zpracovává na palivové pelety.

Každý rok vyžadují aktivní jaderné elektrárny na světě přibližně 137 milionů liber uranu. Tato poptávka je nepružná, tj. elektrárny se musí zásobit uranem, jinak zhasnou světla.

Kromě této nepružné poptávky existuje také nejistá situace s nabídkou, protože většina výroby se odehrává v nestabilních regionech, jako je Afrika a Střední Asie. Navíc obvykle trvá deset let, než se podaří nový důl zprovoznit.

Stručně řečeno, pro výrobce je obtížné zvýšit produkci, zatímco poptávka po uranu roste. Často trvá roky, než to doženou. Proto je cena jediným způsobem, jak se trh reguluje.

Z tohoto důvodu může mít cena uranu mimořádné výkyvy.

Trh s uranem se však v těchto fázích často jednoduše nevyrovná. Cena uranu často přestřelí to, co je potřeba k vyrovnání trhu, čímž vznikne masivní býčí trh, který se pak změní v masivní medvědí trh.

Tento cyklus se stal již třikrát a myslím, že se bude brzy opakovat.

Když se podívám na celkový obraz uranu, vidím nejistou situaci dodávek, která zahrnuje zmenšující se výrobní kapacitu, dlouhou dobu přípravy nových dolů (asi deset let), zmenšující se zásoby a nestabilní geopolitickou situaci, v níž země bojují o zajištění jejich… boj o dodávky energie. Zároveň se však zvyšuje (nepružná) poptávka po nových jaderných elektrárnách.

Jak se nabídka zmenšuje a poptávka roste, myslím, že je na místě, aby ceny uranu přestřelily, jak jsme viděli v předchozích třech cyklech býčího trhu s podobnou dynamikou.

Doug Casey je legendární spekulant a dlouholetý přítel a kolega. Na posledním býčím trhu s uranem dosáhl neuvěřitelných zisků. Zde je to, co říká o zásobách uranu:

Když chce trh koupit zlaté zásoby, je to jako snažit se protlačit obsah Hoover Dam zahradní hadicí. V případě zásob uranu je to spíše brčko. Je to malý trh.

Klíčem k úspěchu je nyní zaujmout pozici ve vybraných uranových akciích, společnostech s prvotřídními zdroji, které mají nejlepší předpoklady přežít, dokud se vážně nerozběhne další býčí trh.

ZDROJ

 

Sdílet: