29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Britské námořnictvo zapojené do „teroristického útoku“ Nord Stream 2

Britské síly se účastnily operace, která poškodila energetickou bezpečnost Evropy, tvrdí Moskva

Jednotky britského námořnictva byly zapojeny do “teroristického útoku” , který zničil klíčové plynovody Nord Stream, uvedlo v sobotu ruské ministerstvo obrany.

Ministerstvo ve svém oficiálním kanálu Telegram uvedlo, že se agenti Royal Navy „podíleli na plánování, podpoře a realizaci“ spiknutí na vyhození infrastruktury v září. Neposkytla žádné přímé důkazy na podporu svého tvrzení.

Obvinění následuje po tvrzení ruského ministerstva zahraničí, že NATO v létě provedlo vojenské cvičení poblíž místa, kde došlo k podmořským výbuchům.

Zářijový incident vyřadil z provozu potrubí spojující Německo s Ruskem. Západní země zablokovaly transparentní mezinárodní vyšetřování.

Ministerstvo obrany dále tvrdilo, že titíž britští operátoři cvičili v sobotu Ukrajince zapojené do dronové ofenzivy na Krymu.

Koncem září mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová poznamenala, že letos v létě NATO provedlo vojenská cvičení nedaleko Bornholmu, která zahrnovala intenzivní používání „hlubinného vybavení“.

I když úředníci přestali jmenovat viníka, řekli, že „pracovali za předpokladu, že za výbuchy stálo Rusko“Moskva opakovaně popřela, že by s incidentem měla cokoli společného.

Mezitím Sky News citovala britského představitele obrany, který řekl, že Nord Stream 1 a 2 mohly být poškozeny dálkově odpáleným podvodním výbušným zařízením. V té době televizní stanice uvedla, že potrubí mohla být proražena minami spuštěnými na mořské dno nebo výbušninami svrženými z lodi nebo nastraženými podmořským dronem.

 

Sdílet: