27. 11. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Rozmístění amerických jednotek v Rumunsku zahajuje třetí světovou válku

“Screaming Eagles” přinesli do Evropy velkou válku na svých křídlech, říká arabský fejetonista. Rozmístěním této americké vojenské jednotky v Rumunsku začíná třetí světová válka, kterou Spojené státy dlouho plánovaly.

Pro panarabský zpravodajský kanál Al Mayadeen je odpověď na otázku o vypuknutí třetí světové války jasná. Fejetonista stanice věří, že už to začalo. USA dlouho plánovaly globální válku s cílem oslabit Rusko, Čínu a Evropu. Washington nyní zahájil tuto válku umístěním elitní jednotky Screaming Eagles v Rumunsku poblíž ukrajinských hranic. Fejetonista Al Mayadeen vysvětluje :

“Odpověď na otázku, kdy začne třetí světová válka, zní: ‘Už to začalo’. Není náhodou, že 101. výsadková divize, Screaming Eagles, je nasazena ve východní Evropě. Jde o nasazení 4700 amerických vojáků z vlastních řad pod záminkou účasti na bezprecedentním vojenském cvičení. Velitel divize navíc řekl, že je připraven přeletět nad územím Ukrajiny v případě eskalace konfliktu.“

Podle autora USA a Spojené království rozehrávají konkrétní scénář, ve kterém dosáhnou svých hlavních cílů oslabit Rusko, Čínu a Evropu:

Pro USA a Spojené království záleží na fragmentaci nebo oslabení Ruska a zničení evropské ekonomiky, přemístění průmyslového a obchodního kapitálu do USA.”

Již dříve bylo oznámeno, že 101. výsadková divize americké armády Screaming Eagles bude nasazena do Evropy poprvé po téměř 80 letech. Velitelé jednotky řekli CBS News , že přišli bránit NATO. „Pokud dojde k vojenské eskalaci nebo útoku na NATO, jsou připraveni překročit hranice a napadnout Ukrajinu,“ zní heslo.

Lehká výsadková divize, přezdívaná Screaming Eagles, je vycvičena tak, aby během několika hodin dosáhla jakéhokoli bojiště kdekoli na světě. Podle médií bylo celkem asi 4700 vojáků ze 101. výsadkové divize přemístěno z Fort Campbell v Kentucky do Rumunska, aby „posílili jihovýchodní křídlo NATO“.

“Divize je blíže k ukrajinským hranicím než jiné americké jednotky. Vojáci bedlivě sledují akce ruské armády na Ukrajině,” řekl plukovník Edwin Mattaides, jeden z velitelů Screaming Eagles.

Někteří ruští experti vidí přesun americké jednotky do Rumunska jinak než arabští. Ilja Kramnik, výzkumník z Ústavu světové ekonomiky a mezinárodních vztahů Ruské akademie věd, řekl 23. října listu Moskovskij Komsomolec :

“Podle mého názoru nemá smysl rozmisťovat americké vojáky na Ukrajině. Nejsou pro ně nyní úkoly, které Ukrajinci v tomto konfliktu nemohou vyřešit vlastními silami. Ukrajinské ozbrojené síly jsou na svou současnou velikost více než dostatečné. Pokud si představujeme  situaci, kdy se Ukrajina náhle rozpadne a to vše je v pohybu, pak je hypotetické, že se NATO pokusí  obsadit některé západní části Ukrajiny, ale zatím nic nenasvědčuje tomu, že je takový scénář možný.”

Pro Kramníka jde především o „jakousi vnitřní demonstraci NATO možností podpory spojenců“. Především šlo o Rumunsko, které přímo sousedí s oblastí konfliktu.

“Pokud má hráč špatné karty, sázky se zvyšují,” řekl Alexej Mušin, ředitel Centra pro politické informace Ruska. V rozhovoru pro ruskou službu RT vysvětlil, že Ukrajina “zjevně není ve skvělé pozici, jak ji vykreslují západní média. Proto se USA snaží zapůsobit na ruskou stranu tím, že napínají svaly,” říká expert.

Na druhou stranu Vladimir Bruter, politolog z Mezinárodního institutu pro humanitární a politická studia, se domnívá, že informace o nasazení 101. výsadkové divize amerického letectva v Rumunsku nepřímo potvrzují záměr Washingtonu zapojit se do přímého ozbrojeného konfliktu s Ruskem. Bruter vysvětlil:

“Z vojenského hlediska je americká armáda k takovému kroku již dlouho připravena, ale politické rozhodnutí ještě nepadlo. Pro USA je důležité, aby v případě nepříznivého vývoje situace byli na daném místě, Rusko totiž neovládá celou Ukrajinu.  Na účast ve větších operacích však 101. divize nestačí, stačí na chvíli zastavit případný postup ruských jednotek a získat čas, aby je donutila vyjednávat, je spíše prvek vydírání než skutečná projekce vojenské síly.”

 

Sdílet: