4. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

V Rusku navrhli přemístit sídlo OSN

Náměstek Novikov se domnívá, že otázka přesunu sídla OSN začíná být aktuální.

Odmítnutí vydat americká víza delegaci Rosatomu a Rostechnadzoru k účasti na konferenci MAAE je porušením mezinárodních vztahů, řekl Dmitrij Novikov, první místopředseda výboru Státní dumy pro mezinárodní záležitosti. V rozhovoru pro Lenta.ru náměstek poznamenal, že kvůli tomu je otázka přesunu sídla OSN relevantní.

Mimořádná událost

Již dříve vešlo známost, že delegace Rosatomu a Rostekhnadzoru se nezúčastní Mezinárodní ministerské konference MAAE v USA, protože americká strana nevydala členům delegace víza.

Rosatom poznamenal, že Spojené státy ve skutečnosti zablokovaly účast Ruska na této mezinárodní konferenci MAAE.

Také zástupci Rosatomu vyjádřili názor, že bez adekvátní účasti Ruska ztrácí konference ve Washingtonu v mnoha ohledech smysl. Zároveň Alexej Lichačev, generální ředitel státní korporace, vystoupí na konferenci nazvané „Jaderná energetika v 21. století“ ve formátu video zprávy. Uskuteční se od 26. do 28. října.

„To může a mělo by být považováno za pokus bránit činnosti MAAE“, upozornil Dmitrij Novikov.

„Událost je neobyčejná, extrémně nepříjemná. Ale nemůžeme říct, že to bylo úplně nečekané. Zvláště poté, co byla víza na Valné shromáždění OSN udělena na poslední chvíli a ne každý, kdo o ně požádal, je dostal,“ připomněl Novikov.

Sídlo OSN

Poslanec si je jistý, že toto porušení může zpochybnit umístění sídla OSN.

„Zdá se mi, že s touto situací, s konferencí MAAE, již souvisí tolik skutečností a to i s prací OSN, jejíž sídlo se nachází ve Spojených státech, stejně jako řada dalších pokusů USA vyvíjet tlak na země, které jsou zastoupeny v OSN, aby získaly potřebné hlasování o určitých otázkách – to vše nás nutí vážně uvažovat a snažit se realizovat úkol přesunout sídlo OSN do jiné země,“ řekl.

Novikov navrhl, že přesun sídla OSN by se mohl uskutečnit do některé z evropských zemí.

„Například práce UNESCO v Paříži nezažila a nezažívá žádné vážné problémy, což samozřejmě také není zaručeno, vzhledem k tomu, že se dnes Evropská unie stále více zapojuje do agresivních a nezákonných aktivit Washingtonu,“ řekl.

Dalšími možnostmi nového umístění sídla OSN mohou být země Latinské Ameriky nebo asijský region, domnívá se Novikov.

„Tyto země by mohly z jedné strany zajistit nerušenou práci mezinárodních organizací, počínaje OSN, konče tím, že by mohly vytvořit všechny potřebné organizační a technické podmínky pro jejich fungování,“ uzavřel Novikov.

„Zdá se mi tedy, že tato otázka je na pořadu dne.“ Dmitrij Novikov, Poslanec Státní dumy.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

ZDROJ

 

Sdílet: