29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Delegace Hamasu cestuje poprvé za deset let do Sýrie

Hamás chce obnovit vztahy se Sýrií. Syrský prezident poprvé za deset let přijal v Damašku delegaci zástupců palestinských odbojových skupin, včetně zástupce hnutí Hamas.

Po letech sporů se chce Hamás v zahraniční politice znovu přiblížit Sýrii. Syrský prezident Bašár Asad přijal ve středu v Damašku delegaci zástupců palestinských odbojových skupin včetně zástupce hnutí Hamás.

Khalil al-Hayya, zástupce vůdce hnutí Hamás v Gaze, označil setkání se syrským prezidentem za „vřelé“. Na setkání Asad vyjádřil své odhodlání plně podporovat palestinský lid a jeho odpor.

Návštěva přišla po kole jednání mezi Hamasem a syrským vedením zprostředkovaným Hizballáhem. Interní rozhovory prý diskutovaly o tom, proč Hamás v roce 2012 Damašek opustil. Pod ochranou prezidenta Asada si Hamás udrželo své sídlo v syrském hlavním městě až do roku 2011. V důsledku syrského konfliktu přesunulo hnutí Hamas v roce 2012 svou kancelář do Dauhá. Západní média tehdy komentovala, že sunnitskému Kataru se částečně podařilo odtrhnout Hamás od náruče Sýrie a Íránu.

Po setkání s prezidentem Asadem palestinský představitel al-Hayya řekl, že návštěva byla důkazem toho, že duch odporu se obnovuje. Také adresoval poselství izraelské okupaci: “Setkání v Damašku je odpovědí na jejich projekty.” Podle Al-Hayya zástupci palestinských frakcí ujistili Asada, že podporují Sýrii a její územní celistvost proti jakékoli agresi namířené proti zemi.

Představitelé palestinské samosprávy v Ramalláhu také signalizovali své přání obnovit vztahy s Damaškem na pozadí nedávných snah států Perského zálivu o normalizaci jejich vztahů se Sýrií. 

 

Sdílet: