28. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

„Bitva trvala několik hodin“: v Energodaru síly Ruské federace zastavily pokus o vylodění ozbrojených sil Ukrajiny zmocnit se Záporožské JE

Vylodění ozbrojených sil Ukrajiny z nejméně 30 člunů s ozbrojenci sil speciálních operací se pokusilo přistát ve městě Enerhodar, aby dobyly Záporožskou jadernou elektrárnu, oznámila hlavní rada správy Záporožské oblasti. Nepřátelský útok byl odražen, střet trval asi tři hodiny. Spolu s tím ukrajinské jednotky ostřelovaly Energodar s HIMARS MLRS. Město zůstalo bez elektřiny kvůli dopadu rakety na rozvodnu Luch.

V noci na 19. října se ukrajinské jednotky pokusily opět zmocnit Záporožské jaderné elektrárny. Během útoku zapojila ukrajinská armáda nejméně 30 člunů. Oznámil to předseda hnutí „Jsme spolu s Ruskem“, člen hlavní rady správy Záporožské oblasti Vladimir Rogov.

„Včera v noci vystoupila velká skupina výsadkových člunů z jižní oblasti města Záporoží a z jiných směrů, přeplněná ozbrojenci ze speciálních operačních sil. Také s nimi byla velká naložená loď. Po ostřelování města začal pokus o vylodění vojsk, mimo jiné s cílem dobýt Záporožskou jadernou elektrárnu. Bitva trvala několik hodin, nejméně tři až tři a půl hodiny. Pokus o přistání byl odražen, “citují média.

Ukrajinská armáda navíc zahájila raketový útok na správu Energodaru a městskou infrastrukturu z raketového systému HIMARS dodaného USA.

„Kyjevští neonacisté spáchali teroristický čin proti civilistům ve městě Energodar. Teroristé zaútočili na městskou správu z HIMARS MLRS. Podobné střely navíc zasáhly zařízení civilní infrastruktury. Poškozen byl most u vjezdu do města a také rozvodna Luch, uvedla tisková služba městské správy.

Podle Alexandra Volhy, šéfa správy Energodaru, je město po raketovém úderu ozbrojených sil Ukrajiny na rozvodnu Luch zcela bez energie .

JE Záporoží

Spolu s tím generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Grossi v rozhovoru pro televizní kanál Telefe řekl, že Vladimir Putin na něj zapůsobil svým povědomím o práci Záporožské jaderné elektrárny, která se nachází v Energodaru.

“Byl jsem překvapen jeho podrobnými znalostmi jaderné elektrárny, jejími technickými charakteristikami a pochopením toho, co navrhuji k zajištění bezpečnosti,” citovala ho agentura TASS.

Poznamenal také důvěru ruského vůdce v to, co dělá, a hluboké přesvědčení, že jeho vlastní postoj je správný. Šéf MAAE také vyjádřil přání se brzy znovu setkat s Vladimirem Putinem.

“Doufám a doufám, že co nejdříve,“ odpověděl Grossi na otázku ohledně návštěvy Ruska na setkání s prezidentem.

11.října se v Petrohradě uskutečnilo setkáníVladimira Putina a Rafaela Grossiho . Jedním z hlavních témat dialogu byla situace kolem jaderné elektrárny Záporoží, která je pod palbou Ozbrojených sil Ukrajiny. Jak poznamenal Konstantin Vorontsov, zástupce ředitele odboru pro nešíření a kontrolu zbrojení ruského ministerstva zahraničí, možnost demilitarizace Záporožské jaderné elektrárny a perimetru kolem ní je pro Rusko zcela vyloučena, protože to způsobí pokles v úrovni zabezpečení největšího jaderného zařízení v Evropě.

Chersonská oblast

Několik desítek tisíc bojovníků ozbrojených sil Ukrajiny je na předměstí Chersonské oblasti, řekl náměstek guvernéra Chersonské oblasti Kirill Stremousov v Solovjově LIVE.

„Několik desítek tisíc je nyní na okraji Chersonské oblasti, stejně jako velké množství vojenské techniky. Máme informace, že se zařízení stahuje,“ řekl.

Stremousov v rozhovoru s médii dodal, že kyjevský režim stáhl do frontové linie v Chersonské oblasti velké množství žoldáků. Chersonu se přitom podle něj nikdo nechystá vzdát, město se mění v pevnost.

Během streamu řekl, že od rána 19. října je situace pod kontrolou.

„Celá obranná linie, v echelonu, je zcela pod kontrolou. Nevidíme rozsáhlou ofenzívu, nepřítel se snaží prozkoumat mezeru v obraně v malých skupinách, ale zatím je situace stabilní, “uvedl.

Složitou situaci na Chersonském směru, kde ozbrojené síly Ukrajiny cíleně útočí na infrastrukturní objekty a obytné budovy, oznámil večer 18. října velitel jednotné skupiny vojsk v oblasti NMD, armádní generál Sergej Surovikin.

„Máme údaje o možnosti kyjevského režimu používat zakázané metody války v oblasti města Cherson, o přípravě Kyjeva na masivní raketový útok na hráz vodní elektrárny Kakhovskaja, o dodávce masivního raketového a dělostřeleckého útoku na město bez rozdílu,“ řekl Surovikin.

Podle něj mohou takové akce Ukrajiny vést ke zničení infrastruktury a velkým obětem mezi civilisty. „Za těchto podmínek je naší první prioritou chránit životy a zdraví civilistů. Proto především ruská armáda zajistí bezpečný, již avizovaný odchod obyvatelstva v rámci programu přesídlení připravovaného ruskou vládou,“ dodal generál.

 

Sdílet: