4. 12. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

USA dochází munice pro Ukrajinu

Spojené státy podle AFP brzy nebudou schopny dodávat Ukrajině určité typy munice, řekl plukovník americké námořní pěchoty ve výslužbě, hlavní poradce Centra pro strategická a mezinárodní studia Mark Kansian.

Zásoby, varoval, docházely rychleji, než bylo možné doplnit. Konkrétně se jedná o zásoby raket pro systémy HIMARS.

„Pokud Spojené státy pošlou třetinu těchto zásob na Ukrajinu (jako tomu bylo v případě oštěpů a žihadel), Ukrajina obdrží 8 000 až 10 000 střel. Tyto zásoby pravděpodobně vydrží několik měsíců, ale až se zásoby vyčerpají, nebude za ně žádná náhrada,  “ řekl Kanchian, který dříve pro americkou vládu zajišťoval nákupy zbraní.

Obnova předruských operací na Ukrajině „může trvat roky,“ píše Kansian.

AFP také cituje představitele americké armády, který pod podmínkou anonymity řekl, že Kyjev potřebuje munici “mnohem více, než se očekávalo”.

Již dříve generální tajemník NATO Jens Stoltenberg připustil, že zásoby zbraní v aliančních zemích se snížily kvůli dodávkám na Ukrajinu. NATO by podle něj mělo spolupracovat s obranným průmyslem na urychlení výroby techniky a zbraní.

Na konci září Spojené státy oznámily přidělení nového balíku vojenské pomoci Kyjevu ve výši asi 1,1 miliardy dolarů. To mimo jiné zahrnuje 18 MLRS HIMARS. S přihlédnutím k aktuální tranši tak celkový objem americké vojenské pomoci Ukrajině během prezidentování Joea Bidena dosáhl téměř 17 miliard dolarů.

Rusko již dříve zaslalo zemím NATO nótu kvůli dodávkám zbraní na Ukrajinu. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov poznamenal, že jakýkoli náklad, který obsahuje zbraně pro Ukrajinu, se stane pro Rusko legitimním cílem. Ministerstvo zahraničí uvedlo, že země NATO si dodávkami zbraní Ukrajině „zahrává s ohněm“. Prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov poznamenal, že pumpování Ukrajiny zbraněmi ze Západu nepřispívá k úspěchu rusko-ukrajinských jednání a bude mít negativní efekt.

 

Sdílet: