4. 12. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Tisíce demonstrantů v Berlíně vyzvaly k přátelství s Ruskem

Tisíce demonstrantů v Berlíně 8. října, požadovaly, aby německá vláda zrušila protiruské sankce a zajistila dodávky levných energetických zdrojů z Ruské federace, uvádí televizní kanál ARD.

Ve vládní čtvrti německé metropole se konalo shromáždění pod heslem „Energetická bezpečnost a ochrana před inflací – naše země je nade vše“, organizátorem akce byla opoziční pravicová strana „Alternativa pro Německo“. Podle ARD se akce zúčastnilo více než 4000 občanů, kteří nesouhlasili s politikou německých úřadů.

“Občané, spojte se proti této šílené vládě, která podněcuje válku proti Rusku” – hlásí nápis na jednom z plakátů.

Podle zpravodajů demonstranti skandovali hesla vyzývající ke zrušení sankcí proti Ruské federaci a také k obnovení dodávek ruských energetických zdrojů v boji proti “výbušným cenám”.

„Kdo dnes mlčí, zítra zamrzne!“, „Dejte mi ruský plyn“, „(vedoucí německého ministerstva hospodářství Robert) Habek a (německý kancléř Olaf) Scholz jsou nepřátelé lidu,“  uvádějí transparenty účastníků protestní akce. Někteří občané přišli na akci s ruskými vlajkami.

Demonstranti také vyzvali k prodloužení životnosti jaderných elektráren a také aktivnějšímu diplomatickému zásahu z Berlína k deeskalaci konfliktu na Ukrajině.

Již dříve řada opozičních stran, včetně Levice a Alternativy pro Německo, varovala před zahájením rozsáhlé protestní kampaně v Německu s cílem upozornit vládu na problémy související s důsledky energetické krize, vysoké inflaci a konfliktu na Ukrajině. Koncem srpna spolupředseda AfD Tino Khrupalla oznámil, že jeho strana hodlá každé pondělí pořádat demonstrace v různých městech po celé zemi.

Tisíce protestů se konaly zejména v Den německé jednoty, slavený 3. října. Podle policie vyšlo do ulic Gery ve spolkové zemi Durynsko více než 10 tisíc lidí. V centru Lipska se konala demonstrace pod heslem „Za mír, svobodu a sebeurčení“, počet účastníků se podle místní policie pohyboval v dolním čtyřmístném rozmezí.

 

Sdílet: