1. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Severní Korea odpálila balistické střely z ponorek

Experti japonského ministerstva obrany se domnívají, že KLDR v noci na neděli pravděpodobně odpálila balistické střely z ponorek s proměnnou dráhou stejného typu, které byly testovány v říjnu 2021. Informoval o tom televizní kanál NHK s odvoláním na zdroje.

Přesné závěry o typu rakety zatím nebyly učiněny. Podle ministerstva obrany byly obě rakety odpáleny z východního pobřeží KLDR a letěly 350 km, přičemž dosáhly maximální výšky 100 km.

Kanál zároveň poznamenává, že oddělení připouští, že SLBM stejného typu byly spuštěny 19. října 2021. Poté byla podle závěrů jihokorejských expertů z ponorky odpálena modernizovaná verze střely krátkého doletu s proměnnou dráhou letu a doletem 600-700 km. Jak tehdy napsal deník Nikkei s odvoláním na svá zjištění, raketa v konečné fázi letu prudce zvětšuje dráhu letu, což ztěžuje její zachycení.

Náměstek japonského ministra obrany Toshiro Ino dříve připustil, že podmořské střely mohly být testovány v neděli, ale neuvedl žádné podrobnosti.

Od začátku roku KLDR uskutečnila již více než 20 odpálení raket. V posledních týdnech došlo k ostré aktivaci startů. Na tomto pozadí Spojené státy rozmístily v regionu letadlovou loď Ronald Reagan a provádějí cvičení s Japonskem a Jižní Koreou, což vyvolává ostrou reakci KLDR. Pchjongjang podle pozorovatelů prokazuje schopnost v případě útoku oplatit různé typy raket z různých míst.

 

Sdílet: