10. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Krymský most znovu otevřen v den útoku

Ráno 8. října byl proveden pumový útok na Krymský most. Most byl znovu otevřen večer téhož dne.

Ráno 8. října vybuchl na krymském mostě zřejmě kamion naložený spoustou výbušnin. Byli tři mrtví, vlak převážející palivo vzplál a vozovka se propadla. Vzhledem k tomu, že Kyjev už měsíce nazývá Krymský most „ cílem číslo jedna “, je zřejmé, kdo provedl teroristický útok. Protože Západ masivně podporuje Kyjev , také s plány na vojenské operace a dokonce i při výběru ukrajinských cílů , lze předpokládat, že západní tajné služby byly do plánů přinejmenším zasvěceny, možná se dokonce podílely na jejich realizaci .

Krymský most byl postaven v rekordním čase po sjednocení Krymu s Ruskem, aby zajistil zásobování Krymu a umožnil také přímou osobní dopravu mezi Ruskem a Krymem. Most je důležitým symbolem pro ruskou vládu a také pro obyvatele Ruska a reakce v Rusku na teroristický útok jsou odpovídajícím způsobem násilné.

Západní média a politici se otevřeně radují z teroristického útoku. Estonský ministr zahraničí Urmas Reinsalu blahopřál ukrajinské tajné službě a prohlásil, že teroristický útok vítá. Západní média jako Der Spiegel byla potěšena teroristickým útokem v článcích s titulky jako „ Výbuch v prestižní budově – Proč je Krymský most pro Putina tak důležitý “ nebo „ Kerčský most v plamenech – „Zásobování ruských vojáků je stále obtížné“ .

Následky útoku

Zatímco lidé v Kyjevě a na Západě se radují z teroristického útoku a spekulují, že by to omezilo dodávky na Krym a nová ruská území v Chersonu, Rusko dává vše jasné. Na Krymu a na nových ruských územích jsou zásoby potravin, paliva a tak dále dostatečné na mnoho týdnů.

Poškození mostu je velké, propadl se minimálně jeden jízdní pruh, ale poškození není tak velké, aby most už nebyl použitelný. V pozdním odpoledni téhož dne byl pro auta znovu zprovozněn zbývající jízdní pruh mostu. U vjezdů na most se však vytvořily dlouhé fronty, protože nyní je každé vozidlo, které chce most přejet, pečlivě kontrolováno.

Výbuch nezpůsobil vážné škody na železniční trati Krymského mostu, i když snímky požáru na mostě naznačovaly opak. Požár vypukl, protože výbuch zapálil palivový vlak, ale koleje jsou nepoškozené a vlaková doprava by měla být obnovena ve stejný den, což znamená, že teroristický útok na Krymský most neovlivní dodávky civilistům a ruské armádě.

Kdy bude poškozená vozovka opravena, určí skupina odborníků v nejbližších dnech, ale předpokládá se, že tak bude provedeno rychle.

Reakce v Rusku

Exploze vedla k panice nakupování v supermarketech a čerpacích stanicích, zejména na Krymu, protože rozsah poškození mostu a jeho následky byly zpočátku nejasné.

V Rusku jako celku je stále méně pochopení pro opatrný přístup ruské armády. Proč má ruská armáda v současnosti potíže , jsem již vysvětlil v tomto článku . Přesto je názor všech odborníků, se kterými jsem v Moskvě mluvil, takový, že ruská armáda by mohla udělat víc, než dělá.

Neochota ruské armády mezitím vyvolala rostoucí hněv mezi ruskými odborníky, protože neúspěchy v Charkově a následné masakry civilistů tamní ukrajinskou armádou vyvolávají hněv a otázky, proč se to stalo.

Ruská armáda nevyužívá všechny vojenské prostředky, které má v podmínkách „vojenské operace“ k dispozici. Ruská armáda se navíc vyhýbá útokům na civilní cíle na Ukrajině, protože se stále necítí ve válce s Ukrajinou ani s Ukrajinci, ale pouze s ukrajinskou vládou. Tato omezení svazují ruce ruským ozbrojeným silám.

Mezi ruskými odborníky a novináři proto roste hněv. Jako příklad překládám telegramový příspěvek známého ruského novináře Vladimira Soloveva.

Začátek překladu:

24. února se báli vystrčit nos na ulici. Nyní se fotí v ulicích Kyjeva před plakátem s hořícím Krymským mostem. Západ tleská ukrajinským teroristům.

Velení NATO bylo zjevně zapojeno do plánování tohoto aktu sabotáže. Vše o plánu, který Ukro Reich realizuje od poloviny léta, funguje. Útoky na skladiště, velitelství, příprava záloh, přechod k aktivním útočným akcím. Zničení dopravní logistiky. Její další kroky jsou také zřejmé a podrobné od Evgenyho Poddubného. Cílem je prorazit naše uskupení. Útoky na Cherson a mimo něj.

A jaká je naše odpověď?

Vzdali jsme se iniciativy a nyní reagujeme na jejich útoky a hrozby.

Jaký je náš plán?

Celá tato „hra na humanismus“ je vnímána jako slabost a je jen záminkou k tomu, abychom si nás vysmívali.

Pro „západní svět“ už jsme stejně ti špatní. Pak ať se nás raději bojí, než aby se nám posmívali.

Je čas jednat. Se vší silou a všemi prostředky.

Je čas si připomenout sovětskou vojenskou školu a jednat rozhodně a kreativně. Ne následováním nepřátelského scénáře, ale mařením jejich plánů nečekanými údery v oblastech, které nepřítel neočekává.

Pro Ukrajinu nastávají temné časy. Na celé Ukrajině musí být zničeny mosty, přehrady, železniční tratě, tepelné elektrárny a další infrastruktura.

V Kyjevě ani ve Lvově by neměly být žádné správní obvody. A nejen to.

Reakce Západu nesmí zůstat bez odezvy. A nejde o prohlášení ministerstva zahraničí. Nejde o propouštění velvyslanců. A nejde o senzační prohlášení.

Jde o konkrétní ekonomická opatření.

Lenin měl pravdu: „Válka se opravdu musí vést, nebo se nesmí vést vůbec. Tady neexistuje žádná střední cesta.”

A pokud to někdo stále nechápe, musí ho nahradit někdo, kdo jasně chápe, že vlast je v nebezpečí. A rozkazy vrchního velitele je třeba uposlechnout. A to bezpodmínečně.

Země musí přejít na válečný kurz.

Celá země.

konec překladu

Byl jmenován nový velitel

Brzy se ukáže, zda teroristický útok na krymský most změní ruskou strategii, protože brzy uvidíme, zda 200 000 již mobilizovaných ruských vojáků změní situaci na frontě. A co víc, shodou okolností či nikoli se v den útoku na most vyměnil i velitel ruských jednotek v konfliktní oblasti. Jelikož se v poslední době objevily zprávy o výměně některých ruských velitelů, je v dohledné době pravděpodobná změna ruské strategie.

Thomas Röper

 

Sdílet: