21. 9. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy

Největší snížení produkce od začátku roku 2020 přišlo navzdory tlaku USA na další pumpování

Členské státy OPEC+ se dohodly na snížení těžby ropy o dva miliony barelů denně, uvádí se v prohlášení zveřejněném na webových stránkách skupiny.

Snížení, které je největším snížením od začátku roku 2020, vstoupí v platnost v listopadu, oznámil kartel ve středu.

Podle OPEC tento krok přichází „ ve světle nejistoty, která obklopuje vyhlídky globální ekonomiky a trhu s ropou, a potřeby zlepšit dlouhodobé pokyny pro trh s ropou a v souladu s úspěšným přístupem být proaktivní a preemptivní, který byl skupinou důsledně přijímán.

Škrty jsou mnohem tvrdší, než většina odborníků předpokládala na začátku tohoto týdne, a nyní se očekává, že zastaví nejnovější pokles globálních cen ropy.

Poprvé od začátku pandemie na začátku roku 2020 se ve středu ve vídeňském sídle kartelu sešli ministři energetiky ze skupiny OPEC+ vedené Saúdskou Arábií a jejími spojeneckými nečleny včetně Ruska.

Rozhodnutí o snížení produkce přichází navzdory intenzivnímu lobbování Bílého domu za udržení produkce ropy na současných nebo vyšších úrovních – což americký prezident Joe Biden doufal, že zajistí během své červencové návštěvy Saúdské Arábie.

V úterý CNN citovala nejmenovaného vysokého představitele, který řekl, že Washington zmobilizoval všechny dostupné zdroje před shromážděním ropného kartelu, přičemž Bidenova administrativa „ zachvátila křeč a panikařila“. Úsilí bylo popsáno jako „ sundávání rukavic. “ Některé z diskusí navržených americkou administrativou naznačovaly, že potenciální snížení by bylo vnímáno jako „ nepřátelský čin “ a „ totální katastrofa“. 

Mezitím většina úředníků z členských států OPEC+ uvedla, že jakékoli snížení by bylo „ technickým, nikoli politickým rozhodnutím “, a uvedli, že ke snížení přispívá „ riziko recese “, když vstoupili do sídla OPEC ve Vídni.

Suhail Al Mazrouei, ministr energetiky Spojených arabských emirátů (SAE), řekl, že OPEC+ je „ technická organizace “, když byl dotázán, zda návrh potenciálně nepoškodí vztahy s USA.

 

Sdílet: