5. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Severní Korea odpálila raketu přes Japonsko

Civilistům bylo řečeno, aby se po posledním zkušebním startu Pchjongjangu ukryli

Severní Korea odpálila balistickou raketu nad Japonsko poprvé od roku 2017, tvrdí představitelé Tokia. Ohlášený incident následuje po záplavě podobných startů v posledních měsících.

Japonští a jihokorejští představitelé potvrdili start v úterý ráno s tím, že projektil byl vypálen ze severokorejské provincie Čagang a přeletěl část prefektury Aomori na severu Japonska. 

“Před chvílí Severní Korea vypustila balistickou střelu, která přeletěla Japonsko a předpokládá se, že přistála v Tichém oceánu,” uvedl úřad premiéra Fumio Kashida v prohlášení a dodal: “Jde o pobuřující čin po nedávných opakovaných balistických odpalech raket a já to důrazně odsuzuji.”

Kancelář premiéra později potvrdila , že raketa dopadla do moře mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, a dále obvinila Severní Koreu z porušení rezolucí OSN svými 20 raketovými testy v roce 2022 – což je největší počet od doby, kdy vůdce Kim Čong-un převzal moc v roce 2011.

Kašida řekl, že vláda se bude snažit vytvořit „novou strategii národní bezpečnosti“, která by „realisticky zvažovala všechny možnosti, včetně takzvané ‚schopnosti protiútoku‘ a drasticky posílila naše obranné schopnosti s pocitem naléhavosti.

Přestože nedávné raketové testy provedené Pchjongjangem putovaly směrem k Japonsku – včetně víkendového testu, při kterém střely dopadaly v oblasti, kterou Korejci nazývají Východní moře –, kdy severokorejská raketa dosáhla vzdušného prostoru země naposledy v roce 2017, krátce předtím, než  Pchjongjang dobrovolně zkoušky zastavil po dohodě s bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Krátce poté, co bylo odhaleno úterní vypuštění, japonští představitelé vyzvali obyvatele nejsevernějšího ostrova země Hokkaido a také prefektury Aomori, aby našli úkryt uvnitř budov a „nepřibližovali se k ničemu podezřelému, co se najde, a okamžitě kontaktovali policii nebo hasiče. .“

V reakci na to Tokio uvedlo, že přijme „nezbytný postoj“ , aby se v budoucnu zabránilo podobným „nepředvídaným situacím“ , ale podrobnosti nenabídlo. Dále vláda požadovala, aby se Severní Korea držela předchozích rezolucí Rady bezpečnosti OSN, a slíbila „další posílení japonsko-americké aliance“ , aby Pchjongjang odradila.

Poslední severokorejský raketový test před úterkem byl uskutečněn v souvislosti  společného protiponorkového cvičení pořádaného USA, Japonskem a Jižní Koreou poprvé od roku 2017. Cvičení se účastnila americká letadlová loď s jaderným pohonem USS Ronald Reagan, která dorazila v jihokorejském přístavu Pusan ​​minulý týden. Pchjongjang v minulosti prohlásil, že taková cvičení považuje za hrozbu pro svou národní bezpečnost a považuje je za nácvik invaze.

 

Sdílet: