29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Rána z hlubin: Proč ponorky Belgorod se zařízeními Poseidon náhle zmizely z vojenské základny

Ve Spojených státech se má za to, že umístění ponorky je v současné době nemožné zjistit.

Jaké ponorky má Rusko

Italský list La Repubblica na začátku října uvedl, že pohyby ruské víceúčelové jaderné ponorky K-329 Belgorod v Karském moři „již nesledují“ sledovací systémy NATO. Zahraniční analytici poznamenávají, že ponorka opustila základnu. Podle západní rozvědky to může naznačovat, že Rusko se připravuje na testování podvodního dronu Poseidon v podmínkách „co nejblíže boji“.

Ponorka Belgorod byla uvedena do provozu v červenci a v těchto dnech posádka aktivně připravovala ponorku na potápění v arktických mořích. Autoři zpráv se především obávají, že vysoce citlivé infračervené senzory jsou proti Poseidonu k ničemu: zbraň je navržena tak, aby vydávala minimum tepla a pohybovala se tiše pod vodou rychlostí asi 200 km/h.

Mezi nejnovější lodě zvláštního určení v ruské ponorkové flotile patří BS-64 “Podmoskovye”, “Chabarovsk” projektu “09851” a jaderná ponorka “Belgorod”. Poslední dvě patří do páté generace ponorek. Od čtvrtého se liší pokročilejšími hydroakustickými, radarovými a optickými systémy a také přítomností dalších robotických systémů.

O jaderné ponorce Belgorod se mluví od roku 2017, a přestože historie jejího vzniku sahá až do 90. let (projekt byl zmrazen v letech 1994 až 2004) , informace o ní byly dlouho tajné. 23. dubna 2019 byl oficiálně zahájen provoz „Belgorodu“. Ruský prezident Vladimir Putin oznámil vytvoření hlubokomořského plavidla Poseidon s jadernou hlavicí v roce 2018 ve svém projevu k Federálnímu shromáždění. Zřejmě ve stejnou dobu (nebo krátce před prezidentovým projevem) se formovala finální podoba komplexu ponorka + speciální munice.

Je známo, že jaderná ponorka “Belgorod” je o 11 metrů delší než největší ponorka na světě – projekt 941 “Shark” – a širší a delší než hlavní nosiče jaderných zbraní ve flotile – projekt čtvrté generace 955 “Borey” “ponorky.

Foto © function.mil.ru

Foto © function.mil.ru

Hlavním úkolem jaderné ponorky “Belgorod” je dodávka jaderných zbraní k břehům nepřítele s cílem zničit důležité pobřežní prvky její ekonomické infrastruktury a způsobit zaručené škody na území. Říká se jí také „zabiják nosičů“, na který je americká armáda, jak známo, hrdá.

Jaderný trojzubec "Poseidon": Co je známo o nejtajnější ponorce ruské flotily

Jaderný trojzubec “Poseidon”: Co je známo o nejtajnější ponorce ruské flotily

Předpokládá se, že jaderné ponorky Chabarovsk a Poseidon byly vytvořeny speciálně pro jaderné torpédo Poseidon 2M39, kódové označení NATO Kanyon. Toto je dědictví a logické pokračování jaderného torpéda T-15 od akademika Sacharova, vyvinutého na vrcholu studené války. Pokud „Poseidon“ podnítil vytvoření nejnovějších jaderných ponorek „Khabarovsk“ a „Belgorod“, pak se torpédo T-15 najednou stalo důvodem pro vytvoření první ponorky v SSSR s jadernou elektrárnou.

Předpokládalo se, že duchovní dítě Sacharova, bude-li to nutné, bude schopné vyvolat exploze supervysoké síly na vypočítaných bodech podél atlantického pobřeží Ameriky. Katastrofální zničení amerických vojenských základen, infrastruktury, odplavení měst do oceánu – to je jen část scénáře. Vojenský expert Konstantin Sivkov poznamenal, že schopnosti Poseidonu jsou větší než u sovětských T-15.

Vlny z Poseidonu spláchnou celé západní a východní pobřeží Spojených států, kde je soustředěno až 90 % veškerého amerického průmyslu a žije až 80 % populace

Konstantin Sivkov
vojenský expert

<p>Vlny z Poseidonu spláchnou celé západní a východní pobřeží Spojených států, kde je soustředěno až 90 % veškerého amerického průmyslu a žije až 80 % populace</p>

Ponorka “Belgorod” a torpédo “Poseidon”

Podle Alexeje Leonkova mají nyní Američané skutečnou politickou schizofrenii. Na jednu stranu obviňují Rusko, že vyhodilo do povětří samotný Nord Stream, na druhou stranu v souvislosti s řečmi o taktických jaderných zbraních třídí pravděpodobné scénáře použití „jaderných torpéd“.

Byl tam takový americký ministr obrany James Forrestal (nevědomý autor memu “Rusové přicházejí.” – Přibližný život ), který se bál, že Rudá armáda obsadí USA a komunisté tam budou organizovat JZD

Alexej Leonkov
vojenský expert

<p>Byl takový americký ministr obrany James Forrestal (nevědomý autor memu „Rusové přicházejí“. — <em style="font-style: italic;">Note by Life</em>), který se bál, že Rudá armáda obsadí USA a komunisté tam organizují JZD</p>

Nyní se Američané bojí, že Rusko pomstí Nord Stream a údajně to udělá s pomocí Poseidonu, který do požadovaného bodu dopraví Belgorod. Teoreticky může takové torpédo zasáhnout nejen americké vojenské základny (například Norfolk), ale i čerpací terminály zkapalněného zemního plynu.

Pozemní zkoušky komplexu "Poseidon".  Foto © YouTube / Ruské ministerstvo obrany

Pozemní zkoušky komplexu “Poseidon”. Foto © YouTube / Ruské ministerstvo obrany

A pokud před rokem mnoho anglických, amerických, španělských, australských, italských a dalších vojenských publikací mezi sebou soupeřilo o jadernou ponorku „Belgorod“ a na titulní stránky umístily titulky v duchu „Rusko vypustilo ponorku soudného dne“, pak o torpédu s jaderným nosičem to byla jen spekulace. Nyní však puzzle dostalo tvar: „Belgorod“ plus „Poseidon“ (plus hlubokomořský ponorný „Losharik“, schopný se potopit téměř do hloubky 6 km). A hlavní otázka zůstává otevřená: je možné detekovat “Belgorod” a “Poseidon”?

Spojenci NATO varovali před možným vypuštěním jaderného super torpéda Poseidon

Spojenci NATO varovali před možným vypuštěním jaderného super torpéda Poseidon

Ruská odvetná zbraň

„ I pouhé testovací oznámení by Kremlu umožnilo prokázat jedinečnou výhodu v přetahování se Západem: zbraň, proti které není obrana, “ píše la Repubblica komentující zprávu o „zmizení“ unikátní ponorky ze základny.

V roce 2019 Jack Caravelli, bývalý zpravodajský důstojník CIA proti Rusku, popsal Poseidon jako extrémně agresivní zbraň zaměřenou na nenapravitelné škody na pobřežních městech Spojených států a jejich spojenců. Za prvé kvůli zmíněné jaderné tsunami, která může města jednoduše spláchnout, a za druhé kvůli radioaktivnímu zamoření území a rázové energetické vlně.

Pokud mluvíme o „Poseidonu“, tak pracuje v kilometrové hloubce. Úkolem ponorky Belgorod je proto dosáhnout takové hloubky, aby její spuštění bylo pro nepřítele, řekněme, náhlé. Ale musíte pochopit, že je to zbraň odvety. Platí pouze v případě, že již byly použity všechny jaderné zbraně. To znamená, že neletí tak rychle, jako létají balistické střely, ale jde rychlostí 200-300 km/h neustále ve velkých hloubkách a odhalit to z vesmíru je velmi obtížný úkol. Američané, ale tvrdí, že by dokázali hned. 

Alexej Leonkov
vojenský expert

<p>Pokud mluvíme o "Poseidonu", jde v kilometrové hloubce.  Úkolem ponorky Belgorod je proto dosáhnout takové hloubky, aby její spuštění bylo pro nepřítele, řekněme, náhlé.  Ale musíte pochopit, že je to zbraň odvety.  Platí pouze v případě, že již byly použity všechny jaderné zbraně.  To znamená, že nejde tak rychle, jako létají balistické střely, ale jde rychlostí 200-300 km/h neustále ve velkých hloubkách a odhalit to z vesmíru je velmi obtížný úkol.  Američané řekli, že to teď udělají</p>

Ve skutečnosti existuje v historii několik takových epizod, kdy Američané nedokázali včas odhalit sovětské ponorky. V roce 1983 vstoupila do vod Sargasového moře víceúčelová jaderná ponorka K-324 projektu 671RTM, která na palubě nesla řízené střely s jadernými hlavicemi. A v roce 2014 se pár set metrů od Manhattanu a Sochy svobody vynořila ruská ponorka třídy Borey.

Jak sledovat ponorku

Američané jsou nyní podle odborníka ve velké ztrátě a za vysílanou důvěrou, že na to přijdou, je nepochopení, co s tím vším.

Odhadují, že Poseidon vytváří v chladných hlubinách jakousi stopu, pravděpodobně se tato stopa bude nějak lišit teplotou a nyní se pokusí toto slabé teplotní záření detekovat pomocí satelitů. Těžko si dokážu představit, jak se to dá udělat

Alexej Leonkov
vojenský expert

<p>Odhadují, že Poseidon vytváří v chladných hlubinách nějakou stopu, pravděpodobně se tato stopa bude nějak lišit teplotou, a tak se pokusí toto slabé teplotní záření detekovat pomocí satelitů.  Stěží si dovedu představit, jak se to dá udělat</p>

I když je Poseidon objeven, problém se tak jednoduše nevyřeší. Pokud jej zachytí protiponorkové obranné systémy, přepne se do nouzového režimu, který zvýší rychlost a hloubku ponoru. Charakteristiky Poseidonu jsou každopádně dvakrát vyšší než výkonnostní charakteristiky torpéd Mark 48. Vladimir Putin ale ještě v roce 2018 zdůrazňoval, že Rusko nemá v plánu tuto smrtící zbraň použít k útočným a ještě agresivnějším účelům.

Dnes není Poseidon, stejně jako střela Burevestnik, žádným extra trumfem v rukou Ruska a v případě potřeby jsou to právě tyto zbraně, které dokážou zasadit rozhodující a nejbolestnější úder jakémukoli nepřátelskému objektu. Například jedna střela Poseidonu by potopila během pár sekund celou Velkou Británii. Prostě by Británie přestal existovat. 

Američané ukázali vzhled ponorky s jaderným dronem “Poseidon”

Američané ukázali vzhled ponorky s jaderným dronem "Poseidon"

Sdílet: