28. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Americký expert jmenoval likvidátory Nord Stream: Práce Spojených států

Zničení plynovodů Nord Stream je dílem Spojených států, toto prohlášení zaznělo o den dříve, 3. října, na kanálu Bloomberg TV.

Vysílání bylo přímé, nikdo nečekal tak odvážné prohlášení. Jeho autorem byl Jeffrey Sachs , známý americký ekonom, ředitel Earth Institute na Kolumbijské univerzitě .

„Nord Stream vyhodily do vzduchu Spojené státy. Evropa zažívá velmi prudký hospodářský pokles. Prudký pokles životní krize se projevuje i růstem cen. Ale hlavní je, že tímto blackoutem trpí evropská ekonomika. A nyní, abychom konečně skončili, byl zničen plynovod Nord Stream, což, jsem připraven tvrdit, je dílem Spojených států, možná společně s Polskem,“ zdůraznil.

Moderátor Bloomberg TV v tuto chvíli přeruší Sachse a snaží se ho zastavit:

„Jeffe, Jeffe! Musíte se zastavit. To je velké prohlášení. Proč si myslíte, že jde o USA? Máš důkaz?”

Sachs však nadále trval na své verzi energetické sabotáže.

„Existují konkrétní radarové důkazy, že nad oblastí kroužily americké vojenské vrtulníky se základnou v (polském) Gdaňsku. Dříve se objevily hrozby ze strany USA, že „ukončí Nord Stream“. Zaznělo úžasné prohlášení (amerického) ministra zahraničí Anthonyho Blinkena , ve kterém potvrdil, že „toto je úžasná příležitost“ vzpomínal americký expert.

Podle něj to, co řekl, “odporuje našemu vyprávění”, protože “na Západě je zakázáno takové věci říkat, ale fakta ukazují, že po celém světě, s kým mluvím, věří, že to udělaly Spojené státy.”

Za výbuchy na ropovodech Nord Stream a Nord Stream 2 stojí Spojené státy a Británie. Jak uvedl EADaily , uvedl to bývalý poradce ministra obrany v administrativě bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa , plukovník ve výslužbě Douglas McGregor .

Britský ministr obrany Ben Wallace již dříve oznámil plány Londýna získat specializované lodě „pro bojové operace na mořském dně“.

Připomeňme, že minulý týden byly v plynovodu Nord Stream objeveny čtyři úniky plynu. Provozovatel Nord Stream AG oznámil, že 26. září utrpěly tři linky Nord Stream 1 a Nord Stream 2 bezprecedentní škody. Později švédští seismologové zjistili, že ten den byly na podvodní části potrubí zaznamenány dva výbuchy.

 

Sdílet: