27. 11. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Těžební mise na Ukrajině: Americká společnost platí žoldákům 1000 až 2000 dolarů denně

Americká společnost hledá žoldáky pro provádění takzvaných těžebních misí na Ukrajině. Za to jsou více než královsky odměněni.

Ve válce na Ukrajině jsou nasazeni nejen běžní vojáci, ale také sabotéři a žoldáci. A jsou dobře placeni: 1 000 až 2 000 dolarů denně, v závislosti na odborných zkušenostech a úkolu, plus bonusy. Hledají většinou takzvané „vytěžovací a ochranné agenty“, muže a ženy, kteří mají dobře opatřené Ukrajince chránit a v případě potřeby je evakuovat. Minimální kvalifikace: Pět let vojenské praxe, dobrá znalost ručních palných zbraní, fyzická zdatnost, například podle pracovního inzerátu , který se tento týden objevil na webu Silent Professionals, webu s pracovními pozicemi v oblasti obrany a soukromé bezpečnosti.

„Zaměstnavatelem je společnost se sídlem v USA“, která nabírá personál pro tajné operace na venkově a ve velkých městech Ukrajiny. “Agenti i agentky jsou vítáni, aby se přihlásili,” navrhuje potenciální žadatel. To, co zní jako scénář akčního filmu, je však hořká realita. A poptávka po soukromých žoldácích se zvyšuje. Americká společnost není zdaleka jediná, která najímá bývalé vojáky a veterány do bojů na Ukrajině. Jak roste poptávka po zkušených hlídačích, slibované odměny raketově rostou – a to je populární.

Ale poptávka po placených hlídačích – mnozí z nich bývalí vojáci se schopnostmi bojovat a zabíjet – ponechává velký prostor pro chyby a také potenciál pro chaos. Protože přechod od osobní ochrany k přímé vojenské akci pro jednu z válčících stran je plynulý. Válka byla vždy dobrý obchod a také Ukrajina se nyní hemží žoldáky a zahraničními bojovníky, kteří bojují v některých případech pro peníze a v jiných z přesvědčení.

Soukromé vojenské a bezpečnostní společnosti působí v konfliktních oblastech po celém světě již desítky let. Do povědomí veřejnosti se ale dostaly až během válek v Iráku a Afghánistánu. Stejně tak americká společnost Blackwater, která se nyní jmenuje Academi. Academi se stal známým především v průběhu poslední války v Iráku za zločiny proti lidskosti a obvinění z mučení. Společnost je stále celosvětově aktivní a podle vlastních vyjádření patří k největším bezpečnostním společnostem na trhu.

Také ve východní Evropě byly soukromé společnosti dlouho využívány k ochraně bohatých jednotlivců a podniků. Během demontáže bývalé Jugoslávie byla najata řada soukromých bezpečnostních dodavatelů, aby vybavili, vycvičili a zorganizovali bosenské a chorvatské ozbrojené síly – vše s požehnáním vlády USA. Dosud však bylo obtížné klienty dohledat. Jasné je jen to, že jde o rostoucí „průmysl“. Podle zprávy vojenského obchodního časopisu Defense News bude mít globální soukromý vojenský a bezpečnostní „průmysl“ do roku 2030 hodnotu více než 457 miliard dolarů v celkové hodnotě akciového trhu, oproti 224 miliardám dolarů v roce 2020.

 

Sdílet: