27. 11. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Švédsko nyní nedoporučuje očkování mladých lidí proti Covidu a připojuje se tak k dalším zemím

Další evropská země se rozhodla zastavit očkování mRNA proti Covid-19 pro zdravé mladé lidi do 18 let. Švédský zdravotnický úřad toto doporučení změnil v prohlášení na konci září.

“Obecné doporučení, aby v podstatě zdravé děti ve věku 12-17 byly očkovány proti Covid-19, končí po 31. říjnu,” stojí v prohlášení ve švédštině. „Důvodem je velmi nízké riziko závažných onemocnění a úmrtí na Covid-19 u dětí a mladých lidí. V budoucnu bude očkování proti Covid-19 doporučeno pro děti ve speciálních skupinách.

“Během pandemie jen několik dětí a mladých lidí vážně onemocnělo Covid-19,” pokračuje prohlášení. “Současný stav znalostí a epidemiologie ukazují, že varianty viru SARS-CoV-2 způsobují stále mírnější příznaky u v podstatě zdravých dětí a dospívajících a že imunita ve skupině je velmi vysoká.”

“Celkově jsme zjistili, že potřeba péče v důsledku Covid-19 mezi dětmi a dospívajícími byla během pandemie nízká a také se snížila od začátku šíření varianty omikronového viru,” pokračoval švédský úřad. „V této fázi pandemie nevidíme další potřebu očkování pro tuto skupinu. Rušíme proto doporučení pro obecné očkování proti Covid-19 pro děti ve věku 12 až 17 let,“ říká Sören Andersson, vedoucí oddělení zdravotnického úřadu.

Švédský zdravotnický úřad také dal jasně najevo, že lékaři by měli doporučení posuzovat na základě celkového zdravotního stavu mladých lidí.

“Obecné doporučení pro očkování proti Covid-19 se ruší pouze u zásadně zdravých dětí ve věkové skupině 12 až 17 let,” pokračuje prohlášení. “Pro ty, kteří dosáhli věku 18 let, je doporučení pro dospělé, aby byli třikrát očkováni, aby měli základní úroveň ochrany proti Covid-19.”

“Rozhodnutí zdravotnického úřadu bylo přijato po dialogu se zástupci příslušných organizací, včetně Švédské asociace pediatrů a Národní programové oblasti (NPO) pro zdraví dětí a dospívajících,” stojí v prohlášení. „Úroveň znalostí a epidemiologie Covid-19 jsou průběžně sledovány. Pokud se situace dětí a mladých lidí ve Švédsku změní, doporučení se mohou změnit.“

Švédsko se připojuje k Dánsku a oznamuje, že očkování již není doporučováno zdravým jedincům do 50 let. V září Dánsko změnilo svá doporučení.

“Dánský zdravotní úřad (DHA) předpokládá, že počet nakažených Covid-19 na podzim a v zimě poroste,” uvedl DHA. “Doporučujeme proto očkovat osoby starší 50 let a vybrané rizikové skupiny.”

“Podzimním očkováním chceme předejít vážným onemocněním, pobytům v nemocnici a úmrtím,” pokračoval FDHA. „Riziko, že vážně onemocníte Covid-19, se zvyšuje s věkem. Proto se očkují lidé, kteří dosáhli 50 let věku a ti, kteří jsou zvláště ohroženi. Očekáváme, že na podzim a v zimě se mnoho lidí nakazí Covid-19. Proto je důležité, aby obyvatelstvo dbalo rad o prevenci infekcí, které platí i pro řadu dalších infekčních onemocnění.

„Proč by lidé mladší 50 let neměli být očkováni?“ Na tuto otázku odpovídá FDHA v letáku. „Cílem očkovacího programu je prevence závažných onemocnění, hospitalizace a úmrtí. Těm, kteří jsou nejvíce ohroženi vážným onemocněním, se proto nabízí přeočkování. Účelem očkování není zabránit nákaze Covid-19, a proto není v současné době nabízeno žádné přeočkování osobám mladším 50 let“.

„Lidé mladší 50 let obecně nemají zvlášť vysoké riziko, že vážně onemocní Covid-19,“ pokračoval FDFA. „Mladší lidé do 50 let jsou navíc dobře chráněni před závažným onemocněním Covid-19, protože mnoho z nich je již očkováno a byli již dříve infikováni Covid-19, takže u této skupiny populace je dobrá imunita. “

„Důležité je, aby obyvatelstvo dbalo i na rady k zamezení šíření infekce, jako je pobyt doma, pokud jste nemocní, časté větrání, sociální distancování, mytí a čištění rukou,“ dodává EDI.

V části o „očkování dětí proti Covid-19“ EDI uvádí: „Děti a mladiství zřídka vážně onemocní omikronovou variantou Covid-19.“

„Od 1. července 2022 již nemohou děti a mladiství do 18 let dostávat první injekci a od 1. září 2022 druhou injekci,“ pokračoval FDHA. “Velmi omezenému počtu dětí s obzvláště vysokým rizikem vážného onemocnění bude i nadále nabízeno očkování na základě individuálního posouzení lékařem.”

Dánsko bylo opakovaně uváděno jako země s nejvyšší kvalitou života na světě podle indexů, jako je Life Standard of Life Survey společnosti Social Progress Imperative. Index kvality života bere v úvahu řadu faktorů, včetně „zdraví, pohodlí a štěstí určité skupiny“.

Severské země jsou dlouhodobě v popředí hodnocení rizikových skupin a rozumného přístupu k očkování proti Covid-19. Island například nezavedl politiku očkování zdravých mladých lidí do 16 let proti Covid-19. Finsko je naopak v doporučení mRNA očkování proti viru dětem ve věku od 12 do 17 let na okraji. Doporučuje se také očkovat děti starší pěti let, pokud žijí v „rizikové domácnosti“.

V dubnu 2022 Centers for Disease Control and Infection oznámilo, že 75 % dětí bylo infikováno Covid-19 podle údajů o séroprevalenci z února 2022. To znamená, že drtivá většina dětí v USA má přirozenou imunitu, u které se ukázalo, že je přenosná mezi variantami, trvale bojuje s infekcí a vydrží déle než vakcína mRNA.

ZDROJ

 

Sdílet: