29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Za teroristický útok v Mariupolu SBU naverbované dívce slíbila 100 tisíc hřiven (cca 30 tis. Kč)

Dívka, která v poslední den referenda umístila výbušné zařízení poblíž jedné z volebních místností v Mariupolu, byla pověřena bezpečnostní službou Ukrajiny (SBU).

Informovala o tom agentura DAN s odvoláním na tiskovou službu ministerstva vnitra DLR. Ministerstvo připomnělo, že šlo o zabránění teroristickému útoku z 27. září v Mariupolu.

Strážci zákona v ten den zadrželi dívku, která se pokusila o výbuch poblíž jedné z volebních místností ve městě.

„Řekla, že ji zástupci speciálních služeb Ukrajiny naverbovali, když přecházeli kontrolní stanoviště. Bývalí krajané z SBU odhadovali životy civilistů v Mariupolu na pouhých 100 000 hřiven (cca 30 tisíc Kč),“ — hlášeno na ministerstvu vnitra.

Během vyšetřování se ukázalo, že během referenda se ukrajinské bezpečnostní složky spojily s agentem a nahlásily souřadnice skrýše s výbušninami. Na místě si vzala improvizovanou výbušninu a dálkový ovladač detonace.

Podle agentury bomba obsahovala asi 1 kg výbušniny a submunice. Agent přinesl výbušné zařízení do jedné z regionálních správ Mariupolu. Teroristický útok ale nestihla spáchat, protože ji zadržela policie DPR.

 

Sdílet: