5. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Turecko varovalo USA: Chcete eskalaci na Kypru? Odpovíme správně

Společně s Ázerbájdžánem, Gruzií a zeměmi Střední Asie se snažíme obnovit historickou Hedvábnou stezku, řekl dnes 30. září podle státní tiskové agentury Anadolu turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu.

Oficiální Ankara podle něj mluví s každým jazykem, kterému rozumí.

“Například s Řeckem budeme mluvit v jazyce, kterému ono rozumí,”  zdůraznil šéf turecké diplomacie.

Cavusoglu se dále dotkl nejnovějšího vývoje ve východním Středomoří, včetně situace kolem Kypru.

„Turecko odpoví konkrétními kroky na rozhodnutí Washingtonu zrušit zbrojní embargo na řecký Kypr. Pokud chcete eskalaci na ostrově, přiměřeně odpovíme.” varoval ministr.

Cavusoglu připomněl, že Spojené státy již dříve přijaly řadu rozhodnutí ohledně řeckého Kypru. Jako jeden z důvodů sbližování Washingtonu s Nikósií vidí Ankara problém boje proti praní špinavých peněz.

„Ve Státech tvrdí, že reagují na činy řeckých Kypřanů, kteří se „stěhují“ od Rusů. Ruští občané mají na jižním Kypru také významný majetek. Washington je ve skutečnosti poháněn myšlenkou: „Nikósie se v poslední době poněkud vzdálila od Moskvy, takže musí být odměněna. Předpokládejme, že existuje spolupráce při předcházení praní špinavých peněz. Nemám žádné údaje, a proto k tomu nemohu nic říci. Mělo by však reakcí Washingtonu zrušit zbrojní embargo na jižní Kypr? Spojené státy mohou Nikósii poskytnout jiný druh pomoci, například finanční,  “ uvedl šéf tureckého ministerstva zahraničí.

Prezident Recep Tayyip Erdogan minulý čtvrtek řekl , že počet tureckého vojenského kontingentu na severním Kypru dosahuje 40 000 vojáků a důstojníků. Ankara podniká všechny nezbytné kroky k dodávkám zbraní na ostrov v reakci na „(rozpoutané Spojenými státy) závody ve zbrojení na Kypru,“ ujistil turecký vůdce.

 

Sdílet: