5. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

V italských volbách zvítězil Meloniové pravicový blok

Vůdkyně Brothers of Italy (Bratři Itálie)  je na dobré cestě stát se první ženou premiérkou v historii země

Pravicový blok vedený stranou Bratři Itálie (FI) Giorgia Meloniové směřuje k vítězství v předčasných parlamentních volbách, které se konaly v neděli.

Po sečtení většiny hlasovacích lístků první výsledky zveřejněné v pondělí ministerstvem vnitra naznačovaly, že pravicová koalice bude mít v obou komorách italského parlamentu solidní většinu.

Italští bratři byli ve vedení s 26 %, uvedlo ministerstvo poté, co bylo sečteno více než 90 % hlasovacích lístků. Liga Mattea Salviniho a Forza Italia bývalého premiéra Silvia Berlusconiho – partneři FI v bloku – byli na 9 %, respektive 8 %.

Nejbližší vyzyvatelé konzervativců, středolevá Demokratická strana bývalého premiéra Enrica Letty, získala podle prvních výsledků něco málo přes 19 % hlasů.

Účast ve volbách, které byly vypsány po červencovém krachu koaliční vlády Maria Draghiho, byla téměř 64 %.

Meloniová už slavil vítězství a v televizním projevu řekl, že „Itálie si nás vybrala. Nezradíme [zemi], jako jsme ji nikdy nezradili.”

„Pokud jsme povoláni vládnout tomuto národu, uděláme to pro všechny, uděláme to pro všechny Italy a uděláme to s cílem sjednotit lidi,“ prohlásil 45letý muž.

Situace v Itálii a EU je „obzvláště složitá“, což znamená, že je „čas převzít odpovědnost,“ řekla Meloniová.

Nový kabinet bude čelit řadě výzev, které jeho předchůdci nedokázali překonat, včetně prudce rostoucích cen energií, konfliktu na Ukrajině a opětovného zpomalení italské ekonomiky.

Výsledky hlasování naznačují, že Itálie bude mít svou nejpravicovější vládu od druhé světové války a Meloniová bude vůbec první premiérkou. Zemi také nabízí vzácnou příležitost k politické stabilitě po letech turbulencí a křehkých koalic.

Brothers of Italy, kteří nedávno zmírnili své poselství krajní pravice, dosáhli v těchto volbách pozoruhodných zisků poté, co v roce 2018 získali pouhá 4 % hlasů.

Vzestup pravičáků v Itálii zjevně vzbuzuje v Bruselu obavy, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová jim před hlasováním skrytě vyhrožuje.

„Můj přístup je, že jakákoli demokratická vláda je ochotna s námi spolupracovat, pracujeme společně. Pokud se věci vyvinou obtížným směrem, mluvila jsem o Maďarsku a Polsku, máme nástroje,“ řekla von der Leyenová s odkazem na finanční prostředky EU pro Budapešť a Varšavu, které byly kráceny kvůli porušování pravidel bloku.

 

Sdílet: