28. 9. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ukrajinská armáda odpálila 13 střel na Energodar a okolí Záporožské jaderné elektrárny

Na Energodar a prostor přilehlý k Záporožské jaderné elektrárně bylo ukrajinským dělostřelectvem odpáleno 13 střel. Podle zástupců ministerstva obrany RF je radiační situace normální.

„Během 24 hodin odpálilo ukrajinské dělostřelectvo na město Energodar a prostor přilehlý k Záporožské jaderné elektrárně 13 střel. Ostřelování se konalo z pozic v obci Marganěc Dněpropetrovské oblasti. Odvetnou palbou ruského dělostřelectva byla palba jednotek Ozbrojených sil Ukrajiny potlačena,“ praví se v zprávě vojenského úřadu.

Ukrajinská armáda denně ostřeluje Záporořskou jadernou elektrárnu, v poslední době nasazuje kromě těžkého dělostřelectva také trhavé granáty, aby střepiny zasáhly větší plochu, sdělil předseda hnutí Jsme spolu s Ruskem, člen hlavní rady regionální administrativy Vladimir Rogov.

Pouze v posledních dnech bylo kvůli ostřelování elektrárny a přilehlého území poškozeno vysokonapěťové elektrické vedení, chladicí systém jednoho energobloku.

„Palba je v podstatě stálá, permanentní ostřelování se koná každý den. Je nasazeno těžké dělostřelectvo… Dnes již používají střepinové granáty, aby co možná největší počet střepin zasáhl všechno kolem,” řekl Rogov v pořadu ruské televize.“

Záporožská jaderná elektrárna stojí na levém břehu Dněpru vedle města Energodar. Je to největší jaderná elektrárna v Evropě podle počtu bloků a kapacity, má šest energobloků o kapacitě 1 gigawatt. Od března je pod ochranou ruských vojáků. Ministerstvo zahraničí RF zdůraznilo, že tento krok má za účel odvrátit únik jaderných a radioaktivních látek. Ukrajinští vojáci pokračují v pravidelném ostřelování Energodaru a přilehlého prostoru Záporožské jaderné elektrárny.

Regionální úřady přijaly kvůli stálému ostřelování rozhodnutí o odstavení Záporožské jaderné elektrárny. Na opětovné spuštění je zapotřebí několika dní, říkal předtím Vladimir Rogov.

 

Sdílet: