3. 10. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Srbsko obviňuje Západ z dvojího metru

Někteří členové OSN podpořili Kyjev, ale „hrubě porušili“ srbskou suverenitu, říká prezident

Západní země nedokázaly vysvětlit, proč mají rozdílné názory na Ukrajinu a územní celistvost Srbska, vzhledem k tomu, že podporují Kyjev v jeho boji proti Rusku, ale podpořily nezávislost Kosova, řekl v úterý prezident Aleksandar Vučič.

V projevu k Valnému shromáždění OSN v New Yorku srbský vůdce prohlásil, že jeho stát respektuje územní celistvost všech zemí, včetně Ukrajiny, a že mnozí popisují nepřátelství mezi Moskvou a Kyjevem jako „ první konflikt na evropské půdě od druhé světové války “.

Řekl však, že pravda o narušení územní celistvosti Srbska „ je neustále nevyřčená “.

„ Žádáme jasnou odpověď na otázku, kterou jsem si kladl už léta – jaký je rozdíl mezi suverenitou a územní celistvostí Ukrajiny a suverenitou a územní celistvostí Srbska, která byla hrubě narušena ,“ řekl Vučič s odkazem na k bombardování NATO Jugoslávie v roce 1999.

Podle Vučiće Srbsko „ nikdy nevkročilo “ na něčí území, ale to „ nezabránilo 19 nejbohatším zemím NATO v útoku na suverénní zemi bez rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN “.

Řekl také, že ačkoli se NATO zavázalo respektovat plnou územní celistvost Srbska, nezabránilo to mnoha západním zemím v jednostranném uznání odtržené provincie Kosovo v roce 2008.

Srbský prezident dříve v úterý varoval, že se svět blíží globální válce, a dodal, že „ OSN byla oslabena “, vzhledem k tomu, že velmoci „ za posledních několik desetiletí prakticky zničily řád OSN “.

NATO okupovalo Kosovo v roce 1999 po 78denní bombardovací kampani proti tehdejší Jugoslávii. Provincie vyhlásila nezávislost v roce 2008 s podporou Západu. Zatímco USA a většina jejich spojenců to uznaly, mnoho dalších zemí, včetně Ruska a Číny, nikoli.

 

Sdílet: