3. 10. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ray McGovern: Připraveno pro válku s Ruskem

Díky médiím Establishment nebudou mít čarodějští učni, kteří radí prezidentu Joeu Bidenovi – mám na mysli ministra zahraničí Antonyho Blinkena, poradce pro národní bezpečnost Jacoba Sullivana a čínského specialisty Kurta Campbella – žádné potíže shromáždit Američany v nejrozsáhlejší válce za posledních 77 let, počínaje Ukrajinou a možná rozšíření do Číny. A kupodivu pod falešnou záminkou.

Většina Američanů zapomíná na skutečnost, že západní média jsou vlastněna a provozována stejnými korporacemi, které dosahují masivních zisků tím, že pomáhají rozdmýchávat malé války a pak prodávat potřebné zbraně.

Korporátní vůdci a elity s břečťanem, vzdělané k víře v americkou „výjimečnost“, považují exkluzivitu a lesk za příliš lukrativní na to, aby mohli myslet přímo. Klamou sami sebe, aby si mysleli, že (a) USA nemohou prohrát válku; b) eskalace může být nastavena a širší válka může být omezena na Evropu; a (c) lze očekávat, že Čína bude jen sedět stranou. Postoj, vědomě či nevědomě: „Neboj se. A v každém případě ta lukrativnost a lesk stojí za to riziko.“

Média také vědí, že vždy dokážou vytlouct zabité rusofoby, aby například „vysvětlili“, proč jsou Rusové „téměř geneticky hnáni“ k páchání zla (James Clapper, bývalý ředitel národní rozvědky a nyní najatý učenec na CNN); nebo Fiona Hillová (bývalá národní zpravodajská důstojnice pro Rusko), která  trvá na tom , že  „Putin chce vystěhovat Spojené státy z Evropy… Jak by to řekl: „Sbohem, Ameriko. Nedovol, aby tě na cestě ven zasáhly dveře.” 

Bez zázračného vzhledu jasnějších hlav s méně zaostalým postojem k hlavním zájmům Ruska na Ukrajině a Číny na Tchaj-wanu ji historici, kteří přežijí, aby zaznamenali válku nyní na našem prahu, popíší jako výsledek arogance a zběsilé hlouposti. Objektivní historici mohou dokonce poznamenat, že jeden z jejich kolegů – profesor John Mearsheimer – to pochopil hned od začátku, když v podzimním čísle Foreign Affairs z roku 2014 vysvětlil  „Proč je ukrajinská krize chyba Západu “.

Historička Barbara Tuchmanová se zabývala situací, jíž svět čelí na Ukrajině, ve své knize Pochod bláznovství: Z Tróje do Vietnamu . (Kdyby žila, určitě by to aktualizovala, aby zohledňovala Irák, Afghánistán, Sýrii a Ukrajinu). Tuchman napsal:

„Dřevěná hlava… hraje ve vládě pozoruhodně velkou roli. Spočívá v posouzení situace z hlediska předem vytvořených ustálených představ a ignorování nebo odmítání jakýchkoli opačných znaků. Jedná se podle přání a nenechává se odchýlit fakty.“

‘Nět znamená Nět’ 

Vladimir Putin na tiskové konferenci 4. dubna 2008 po zasedání Rady Rusko-NATO. (Kremlin.ru, CC BY 4.0, Wikimedia Commons)

Díky americkým médiím velmi malé procento Američanů ví, že:

  • Před čtrnácti lety byl tehdejší americký velvyslanec v Rusku (současný ředitel CIA) William Burns varován ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem, že Rusko možná bude muset intervenovat na Ukrajině, pokud se stane členem NATO. Předmět Burnsova telegramu velvyslanectví v Moskvě (č. 182) do Washingtonu z 1. února 2008   jasně ukazuje, že Burns Lavrovova slova nezklamal. Stálo v něm:  “Nět znamená nět: ruské rozšiřování NATO se počítá.” Tvůrci washingtonských politik tak byli velmi konkrétními slovy předem varováni před ruským rozhodnutím ohledně členství Ukrajiny v NATO. Nicméně 3. dubna 2008 summit NATO v Bukurešti prohlásil: „NATO vítá euroatlantické aspirace Ukrajiny a Gruzie na členství v NATO. Dnes jsme se dohodli, že tyto země se stanou členy NATO.
  • Před osmi lety, 22. února 2014, USA zorganizovaly převrat  v Kyjevě – právem označený za „nejkřiklavější převrat v historii“, pokud byl již  před 18 dny odpálen na YouTube . Noví kyjevští vůdci, které vybrala a jmenovitě označila náměstkyně ministra zahraničí USA Victoria Nulandová v rozhovoru s americkým velvyslancem v Kyjevě zveřejněném na YouTube, okamžitě vyzvali Ukrajinu ke vstupu do NATO.

Červen 2014: Zleva doprava: americký ministr zahraničí John Kerry, ukrajinský popřevratový prezident Petro Porošenko, americký velvyslanec na Ukrajině Geoffrey Pyatt Pyatt a Victoria Nuland, náměstkyně ministra zahraničí pro evropské a euroasijské záležitosti. (státní ministerstvo)

  • Před šesti lety, v červnu 2016, řekl ruský prezident Vladimir Putin západním reportérům své obavy, že takzvané antibalistické raketové základny v Rumunsku a Polsku by mohly být přes noc přeměněny tak, aby pojaly útočné úderné střely, které představují hrozbu pro vlastní ruské jaderné síly. (Viz toto jedinečné video s anglickými titulky od 37. do 49. minuty.) Existuje přímá analogie s kubánskou raketovou krizí v roce 1962, kdy Moskva umístila útočné úderné střely na Kubu a prezident John Kennedy silně zareagoval na existenční hrozbu, která představovala pro NÁS

Obrněná vozidla z amerického pluku táhnou do rumunského města Brašov, 14. května 2015. (NATO)

  • 21. prosince 2021 Putin řekl  svým nejvyšším vojenským vůdcům: „Je extrémně alarmující, že prvky globálního obranného systému USA jsou rozmístěny poblíž Ruska. Odpalovací zařízení Mk 41, která jsou umístěna v Rumunsku a mají být rozmístěna v Polsku, jsou uzpůsobena pro odpalování úderných střel Tomahawk. Pokud se tato infrastruktura bude nadále posouvat kupředu a pokud  budou na Ukrajině rozmístěny raketové systémy USA a NATO , bude jejich let do Moskvy pouze sedm až deset minut, u hypersonických systémů dokonce pět minut. Je to pro nás, pro naši bezpečnost, obrovská výzva.“ [Zdůraznění přidáno.]
  • 30. prosince 2021 spolu Biden a Putin mluvili telefonicky na Putinovu naléhavou žádost. V Kremlu bylo  uvedeno:  „Joseph Biden zdůraznil, že Rusko a USA sdílejí zvláštní odpovědnost za zajištění stability v Evropě a celém světě a že  Washington neměl v úmyslu rozmístit útočné úderné zbraně na Ukrajině. Jurij Ušakov, hlavní zahraničněpolitický poradce Putina, poukázal na to, že to byl také jeden z cílů, kterých Moskva doufala dosáhnout svými návrhy bezpečnostních záruk pro USA a NATO. 

7. prosince 2021: Americký prezident Joe Biden na obrazovce během videohovoru s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. (Kremlin.ru, CC BY 4.0, Wikimedia Commons)

  • Dne 12. února Ushakov informoval  média o telefonickém rozhovoru mezi Putinem a Bidenem toho dne. “Ten hovor byl v návaznosti na telefonický rozhovor z 30. prosince.” … Ruský prezident dal jasně najevo, že návrhy prezidenta Bidena se ve skutečnosti nezabývají ústředními, klíčovými prvky ruských iniciativ, ať už s ohledem na nerozšiřování NATO nebo  nerozmístění systémů úderných zbraní na ukrajinském území  … K těmto bodům jsme nedostal žádnou smysluplnou odpověď.” 
  • 24. února Rusko napadlo Ukrajinu.

Nevyprovokovaný?

USA trvají na tom, že ruská invaze byla „nevyprovokovaná“. Establishment média poslušně opakují tuto linii, zatímco drží Američany v nevědomosti o takových  faktech (nikoli o názorech)  , které jsou nastíněny (a získány) výše. Většinu Američanů, média zaujala stejně jako před 20 lety, kdy jim bylo řečeno, že v Iráku jsou zbraně hromadného ničení. Prostě to vzali jako fakt. Ani provinilá média nevyjádřila lítost – ani špetku rozpaků.

Zesnulý Fred Hiatt, který byl redaktorem deníku The  Washington Post , je toho příkladem. V rozhovoru pro The  Columbia Journalism Review  [ CJR , březen/duben 2004] komentoval: „Pokud se podíváte na úvodníky, které jsme napsali před [válkou], konstatujeme jako prostý fakt, že [Saddam Hussein] má zbraně hromadné ničení. … Pokud to není pravda, bylo by lepší to neříkat.“

(Můj mentor žurnalistiky Robert Parry k Hiattově poznámce řekl toto: „Ano, to je běžný princip žurnalistiky, že když něco není skutečné, nemáme sebevědomě prohlašovat, že to tak je.“)

Teď je to horší. Rusko není Irák. A Putin byl za posledních šest let tak démonizován, že lidé mají sklon věřit lidem jako James Clapper v tom smyslu, že existuje něco genetického, co dělá Rusy zlými. „Ruská brána“ byl velký podvod (a nyní prokazatelně), ale Američané to také nevědí. Důsledky dlouhotrvající démonizace jsou extrémně nebezpečné – a v příštích několika týdnech budou ještě větší, protože politici budou soupeřit o to, kdo bude nejsilnější v opozici a proti „nevyprovokovanému“ útoku Ruska na Ukrajinu.

Humorista Will Rogers měl pravdu:  „Problém není v tom, co lidé vědí. Lidé vědí, že to tak není; to je problém.” 

Autor : Ray McGovern

Ray McGovern spolupracuje s Tell the Word, vydavatelskou pobočkou ekumenické Církve Spasitele ve vnitřním městě Washingtonu. Jeho 27letá kariéra analytika CIA zahrnuje působení jako šéf sovětského odboru zahraniční politiky a připravovatel/krátce prezidentova denního zpravodaje. Je spoluzakladatelem Veteran Intelligence Professionals for Sanity (VIPS).

 

Sdílet: