2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Lynne Tracy se stává novou americkou velvyslankyní v Moskvě

Moskva schvaluje jmenování Lynne Tracyové velvyslankyní USA v Rusku. Tracy bude první ženou, která tuto pozici zastane. Dříve působila jako velvyslankyně USA v Arménii.

Tracy obdržela souhlas ruského ministerstva zahraničí s nástupem do funkce, tzv. agrément, řekl ve čtvrtek podle agentury TASS náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov .

Americký prezident Joe Biden již dříve jmenoval diplomata novým velvyslancem Spojených států v Moskvě. Oznámil to v úterý Bílý dům ve Washingtonu. Dříve údajně sloužila jako hlavní poradce pro Rusko v Úřadu pro evropské a euroasijské záležitosti amerického ministerstva zahraničí a jako zástupkyně vedoucího mise na americkém velvyslanectví v Moskvě.

Podle pravidel diplomatického protokolu schvaluje jmenování před nominací prezidentem USA vláda hostitelské země, tedy Ruska.

Tracy zastávala několik vedoucích funkcí, zejména vedla velvyslanectví USA v Kazachstánu, americký konzulát v Pákistánu a zástupce vedoucího diplomatické mise v Turkmenistánu. V současnosti působí jako velvyslankyně USA v Arménii. Tracy mimo jiné mluví rusky.

Diplomatka přijede do Moskvy uprostřed silného napětí mezi Ruskem a USA. Mezi nejnaléhavější body programu obou států patří válka na Ukrajině, vzájemná výměna zajatců a jednání o kontrole jaderných zbraní.

Předchozí americký velvyslanec v Moskvě John Sullivan odešel z Ruska do důchodu začátkem tohoto měsíce. Zdůraznil, že předčasný konec jeho pravomocí nemá nic společného s ruskými kroky na Ukrajině.

 

Sdílet: