3. 10. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Jakmile k tomu dojde, hra na bojišti se dramaticky změní

Jak se válka ze dne na den změnila

Vypsáním referend ve čtyřech ukrajinských regionech a příslibem obrany nového ruského území všemi nezbytnými prostředky rozpoutal Vladimir Putin zcela novou válku.

Z pohledu Ruska byla válka na Ukrajině dosud „zvláštní vojenskou operací“ na obranu samovyhlášených nezávislých republik Luhansk a Doněck.

Moskva osm let odmítala žádosti Donbasu o uznání těchto republik. Nyní je Rusko připraveno začlenit je jako součást Ruské federace spolu s Chersonskou a Záporožskou oblastí.

Prezident Vladimir Putin ve středu v Moskvě oznámil, že na těchto čtyřech místech se od tohoto pátku do příští středy budou konat referenda o připojení k Rusku. Poté se ruská duma musí rozhodnout, zda přijme výsledky a oficiálně připojí tyto oblasti k Rusku.

To vše se očekává, a jakmile se tak stane, hra na bojišti se dramaticky změní. Z pohledu Ruska už nepůjde o podporu milicí samostatných republik pravidelnými ruskými jednotkami proti útokům Ukrajiny. Nyní bude bránit ruské území před ukrajinskými útoky. [Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že mobilizuje 300 000 záložníků a dalších vojáků s bojovými zkušenostmi.]

Putin nevyhrožoval útočnou jadernou válkou, jak jsou jeho výroky vykreslovány na Západě, ale varoval, že Rusko bude v případě potřeby bránit své vlastní území jadernými zbraněmi. Není známo, jaký rozsah by musel mít ukrajinský útok na území, které nyní Rusko považuje za své vlastní území, aby vyvolal takovou reakci.

Ale jaderné varování jistě přiměje plánovače Pentagonu dvakrát si rozmyslet, zda ukrajinské jednotky zahájí velké ofenzivy s cílem získat zpět ukrajinské území od Ruska.

ZDROJ

 

Sdílet: