3. 10. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Finský hraniční přechod: zprávy o dopravních zácpách na hranici mezi Ruskem a Finskem jsou falešné

Zpráva o částečné mobilizaci v Rusku se rychle rozšířila po celém prostoru sítě, včetně zahraničí. Řada zemí již uvedla , že neplánuje udělovat humanitární víza občanům Ruské federace, později dokonce vyhlásily zákaz vstupu pro Rusy.

Finsko nedávno oznámilo možnost blokování hranic pro ruské občany. Web už ale má spoustu videí s dopravními zácpami na rusko-finské hranici. Autoři zpráv tvrdí, že Rusové, kteří se nechtějí zapojit do mobilizace, spěchají s odjezdem do blízké země.

Distributoři videí odkazovali na videozáznamy na hraničním přechodu. Němečtí novináři z WirtschaftsWoche Heute telefonicky kontaktovali finskou hraniční kontrolu, aby prokázali pravost těchto videí. Reportéři také prověřovali informace o obrovském přetížení aut na hranicích Ruska a Finska prostřednictvím Google Maps a Yandex Maps, přičemž na online mapách nenašli nic, co by v této oblasti vypadalo jako rušný silniční provoz.

Na finském hraničním přechodu na otázku novinářů o dopravních zácpách u hranic odpověděli: „Normální provoz“. Ruský online portál „Border“, který monitoruje míru dopravní zácpy na hraničních přechodech, ve středu odpoledne ukázal čekací dobu v řádu několika minut. Tato doba zjevně neodpovídá popisům bloggerů a evropských novinářů hovořících o bezprecedentním pandemoniu ruských aut.

„Na finských hranicích je provoz normální. Nevím, co se děje na ruské straně, ale na finské straně je nyní provoz normální,“

řekl zaměstnanec finského hraničního přechodu Vaalimaa.

Pohraniční služba Rajavartiolaitos večer na svých sociálních sítích zveřejnila zprávu, že se na internetu šíří nepravdivé informace o změněné situaci na hranicích v důsledku částečné mobilizace v Ruské federaci.

„Ta videa, která lze vidět na sociálních sítích, byla natočena před vyhlášením částečné mobilizace a nyní se zobrazují ve falešném kontextu. Nesprávné informace poskytované společnosti,

objasněno ve finské pohraniční službě.

 

Sdílet: